Зет на Владимир Путин ще се възползва от евтино финансиране за 1,75 млрд. долара, предоставено от руската държава, показва разследване на публична информация от Ройтерс. Средствата ще помогнат за финансирането на нефтохимически проект на компанията, в която Кирил Шамалов, съпруг на Катерина Тихонова, по-малката дъщеря на руския президент, има значително участие.
Шамалов е основен акционер в Сибур, най-големия преработвател на нефтохимически продукти в Русия. Този месец Сибур е получила заем за 1,75 млрд. долара от националния инвестиционен фонд на страната, за да изгради нова огромна фабрика в Тоболск, Сибир.
Според документите Сибур е успяла да заеме средствата на лихвен процент от 2%. Това си е истински удар, твърдят финансови анализатори. Артиом Усманов, анализатор в инвестиционната компания BCS, казва, че кредитополучателите от руския фондов пазар биха плащали по 7% лихва за подобен заем.
В изявление от 9 декември Дмитри Конов, главен изпълнителен директор на Сибур, заявява, че държавното финансиране е с „благоприятни условия“. Според говорител на Сибур компанията няма информация „за семейни връзки или отношения между акционерите в компанията и президента на Русия“. Държавният заем, казва той, „е преминал през всички необходими процедури и е одобрен в строго съответствие със закона“.
Държавният инвестиционен фонд на страната, оценяван на 4,8 трлн. рубли (72 млрд. долара в онзи момент) в началото на 2015 г., обикновено инвестира в национални инфраструктурни проекти като железопътни линии, ядрени технологии и магистрали. Министър-председателят Дмитрий Медведев издаде декрет през октомври, за да добави нефтохимическия завод към списъка с проекти, в които фондът инвестира. Решението, заяви Медведев, ще намали „зависимостта от вноса“ и ще създаде 15 000 работни места.
Шамалов притежава 21,3% от Сибур и е вторият най-голям акционер в компанията. Делът в момента се оценява на 2,85 млрд. долара, съдейки по последните акционерни сделки.