Състоянието на руската икономика през 2016 г. ще зависи от петрола и потреблението. Ниските цени на горивата и високата инфлация няма да позволят на Русия да излезе от рецесията през следващата година, прогнозират икономисти, анкетирани от бизнес портала РБК.
Половината респонденти (16 от общо 32) очакват икономиката да се свие през 2016 г., а петима предвиждат нулев растеж. Средната прогноза за руския БВП е за свиване с 0,2%, а за инфлацията – ускоряване до 8,1%.
„Фундаментално влияние върху руската икономика през 2016 г. ще има намаленото потребление от страна на населението“, смята главният икономист в пенсионния фонд „Капитал“ Евгений Надоршин. „Търсенето ще се понижи заради високата инфлация, трудното отпускане на кредити, свиването на реалните доходи и намаляващите спестявания“, казва той. Според Надоршин в края на 2015 и началото на 2016 г. фирмите ще съкращават персонал, за да се адаптират към новата реалност.
„За руските потребители дъното на кризата все още не е достигнато“, смята Татяна Лисенко, икономист за Русия в Standard & Poor's. Инвестиционната активност ще бъде ниска, очаква Владимир Евстифеев, началник на звеното за анализи в банка „Зенит“. „Перспективата за продължително ниско търсене лишава компаниите от стимули за развитие и държи капиталовите разходи на минималното необходимо ниво“, казва той.
Основният риск през 2016 г. остава цената на петрола. „Запазване на цената на сегашното ниво или допълнително поевтиняване ще доведат до поредно отслабване на рублата и скок на инфлацията. В такъв случай потреблението ще се свие още повече“, посочва Лисенко. „В тези условия Руската централна банка няма да прибегне до понижаване на ставките и дори може да ги увеличи, а правителството може допълнително да затегне фискалната политика“, прогнозира тя.
Според Лиза Ермоленко, главен икономист за развиващите се пазари в Capital Economics, рецесията в Русия ще продължи и през 2016 г. „Спад в цената на петрола с 10 долара намалява приходите от износ в бюджета с 25 милиарда долара, или 2% от БВП. Износът на газ играе по-малко ключова роля, но тъй като цената на газа следва тази на нефта, се очаква спад в приходите от износ на газ с 5 милиарда долара, или 0,4% от БВП“, казва Ермоленко.
Слабата рубла компенсира само част от свиването на бюджета заради евтиния петрол, така че ако няма съкращения в разходите, дефицитът може да достигне до 6% от БВП вместо планираните 3%“, посочва тя.
Песимистично настоените икономисти очаква средна цена на петрола през 2016 г. от 40 долара за барел, а оптимистите – 60 долара. Средната прогноза за цената на европейския бенчмарков сорт Брент е 51,8 долара за барел, а за курса на рублата – 67,7 рубли за долар.
Според Евгений Надоршин през първото полугодие валутата може да поевтинее до 80 рубли за долар, но след плавно стабилизиране в края на годината може да достигне 70 рубли за долар.
11 от 32 експерти очакват икономиката на Русия да нарасне през 2016 г. Татяна Орлова, главен икономист за Русия в Royal Bank of Scotland, посочва два фактора, които биха повлияли добре на руската икономика. „Компаниите предстои да платят по-малко външен дълг, отколкото през 2015 г., поради което отливът на капитали ще бъде по-малък. Това ще компенсира отрицателния ефект от ниската цена на петрола“, прогнозира Орлова. Освен това добър сигнал би било потенциално облекчаване на санкциите от страна на САЩ.