Разширението на "Северен поток" 2 не попада под действието на Третия либерализационен пакет за енергетиката, смята постоянният представител на Русия в ЕС Владимир Чижов. В интервю за ТАСС той коментира последните действия около проекта и опитите на няколко източноевропейски държави да замразят проекта.
Чижов посочи още, че проектът е икономически, а инициатор не е руската държава, нито дори Газпром, а група европейски енергийни компании, които виждат в него само икономически ползи.
Припомняме, че темата беше обсъдена по време на последния за годината Европейски съвет. Тогава лидерите на ЕС потвърдиха становището, че всички енергийни проекти трябва да отговарят на европейското законодателство. Именно заради несъответствие в няколко области Брюксел започна анализ на проекта "Южен поток", докато Москва категорично твърдеше, че проектът е международен, тоест не попада под европейското законодателство и в частност - на Третия либерализационен пакет.
В крайна сметка през декември 2014 година руският президент Владимир Путин прекрати "Южен поток", след като проектът не срещна одобрението на ЕК.
Чижов коментира днес, че консорциумът, който ще отговаря за изграждането на "Северен поток" 2, ще защити позицията, че проектът не трябва да отговаря на Третия либерализацонен пакет за енергетиката в ЕС. "Говорим за газпорвод, който започва извън границите на ЕС и свършва в точка "Х" на територията на ЕС", коментира Чижов.
Той посочи още, че срещу проекта са държави като Полша и Балтийските страни, както и по-отдалечени на чисто географски принцип, които обаче се страхуват да не загубят транзита през Украйна след прекратяването на "Южен поток".
Целта им е да получат помощ от Европейската комисия, за да гарантират своята енергийна безопасност.
В интервюто си Чижов не пропуска и позицията на един от "съучастниците в съдбата на "Южен поток" - българският премиер Бойко Борисов, който е обвинил Брюксел в двоен стандарт по отношение на двата проекта - "Северен поток" и "Южен поток". Според него след "невеселата съдба на "Турски поток" се появяват идеите за възраждане на "Южен поток".
"Все още е рано да говорим за това", допълва обаче Чижов.