Между страните от ЕС има разделение по отношение на удължаването на санкциите срещу Русия, съобщава руската информационна агенция ТАСС, позовавайки се на свой източник в Брюксел.
Преди дни германското издание Handelsblatt съобщи, че по време на срещата си през декември лидерите на държавите от ЕС ще гласуват за удължаване на санкциите с още половин година, защото основание за отпадането им няма. Изданието се позовава на източник от германското правителство.
Дипломат от една от източноевропейските държави обаче е категоричен пред ТАСС, че съгласие няма. "Санкциите не са оказали никакво съществено значение върху руската политика спрямо Украйна и позицията на Русия по отношение на Крим в последната половин година", е заявил източникът на руската агенция.
Според него няма основания да се смята, че тяхното запазване ще промени нещата, а дори напротив - взаимните ограничения са причинили загуби за самия ЕС, като и за отделните държави в общността.
Официално решението за санкциите срещу Русия трябва да бъде взето на ниво Съвет на министрите (във формат, отговарящи за външните работи), който ще се проведе през януари 2016 година. Темата обаче е много деликатна и вероятно ще влезе в дневния ред на Европейския съвет (на лидерите на държавите от общността), насрочен за 17-18 декември, предполага още източникът на ТАСС.
В началото на октомври от БСП - Лява България поискаха българският парламент да задължи премиера Бойко Борисов да поиска отпадането на санкциите срещу Русия пред европейските ни партньори. Предложението беше отхвърлено, след като депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок и ДПС се въздържаха при гласуването.
Мотивът левите да поискат отмяната на санкциите срещу Русия е, че те са доказали своята неефективност. В същото време те нанасят тежки поражения върху българската икономика и особено в сектори като млекопроизводство, туризъм и други. Оценката на БСП е, че за деветте месеца на 2015 година загубите на България от санкциите са около 100 млн. евро.
ЕС наложи икономически санкции срещу Русия през юли 2014 година. В отговор Москва забрани вноса на храни и селскостопански стоки от европейски производители.