fallback

Варуфакис: Гордея се с Меркел

Имаме национални правителства, които не могат да разчитат на помощта на емисионните си банки, а това е ужасно, твърди финансистът

13:49 | 05.11.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Алексис Ципрас ще се провали и го знае, твърди бившият финансов министър на Гърция в първото правителство на Ципрас Янис Варуфакис в интервю за Deutsche Welle. Поводът на разговора е книгата на Варуфакис, която по думите му би трябвало да бъде разбрана от всяко дете. В нея той описва възгледите си за икономиката на достъпен за всички език. 

„Ципрас ясно заяви, че е бил принуден да приеме програмата, макар че не вярва в нейното осъществяване. В момента сме свидетели на една твърде странна ситуация, при която силните в Европа - в това число МВФ, ЕЦБ, германското и гръцкото правителство - заедно се преструват, че осъществяват една програма, за която обаче всички знаят, че е неосъществима. Аз не искам да имам нищо общо с това. Затова и подадох оставка“, пояснява финансистът. Според  Варуфакис и трите правителства на страната му за последните пет години са се опитвали да осъществят една програма, която всъщност е неосъществима. „Днес моите бивши колеги и приятели следват неблагоразумната логика от последните пет години. И резултатът ще бъде същият“. 

Въпреки че оставката му е довела до раздялата му с добри приятели и е била трудно решение, той не съжалява за решението си. „Аз не влязох в политиката, за да ставам професионален политик, а за да сторя това, което смятам за правилно. В един момент това стана невъзможно и аз си взех шапката“, казва още гръцкият финансист. Според Варуфакис Гърция е имала шанс, който не е използвала напълно. Въпреки това той продължава да е на мнение, че Европа трябва да се промени. „Сегашните институции в Европа и особено в еврозоната са несъстоятелни. Ние имаме валутен съюз без общо правителство. Една централна банка без подкрепата на едно федерално правителство. Имаме национални правителства, които не могат да разчитат на помощта на емисионните си банки. Това е ужасяваща конструкция. Решенията на европейско ниво се вземат само от еврогрупата. А това е една неформална група, която дори не се споменава в европейските договори. Затова е необходима принципна промяна. И ако ние не успеем да я проведем чрез демократичен диалог, тя ще настъпи от самосебе си. Само че тогава промяната ще бъде за лошо. Ние не водим разумен диалог по тези въпроси. Затова имаме и една авторитарна политика, която иска да осъществи правила, които отдавна са престанали да бъдат актуални. Резултатът е една дефлационна Европа като болник в световната икономика. А това е лошо както за Европа, така и за света“. Варуфакис донякъде изненадващо заявява още, че като европеец се гордее изключително много с канцлера Ангела Меркел, защото тя е демонстрирала силен характер по бежанския въпрос. „Това показва и колко несправедливи са критиките, според които Германия предизвиквала много проблеми в Европа. На това мнение са не само гърците, но и французите, италианците, а и испанците. Поведението на Меркел е добър сигнал за бъдещето на Европа. Когато на нашата врата чукат гладни хора, такива, които биват обстрелвани и ранявани, сме морално задължени да им отворим вратата и да ги пуснем да влязат. Канцлерът Меркел разбира това и ги приема, независимо от разходите. Само така ние утвърждаваме нашия хуманизъм като европейци“.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:53 | 11.09.22 г.
fallback