Докато президентът Владимир Путин се опитва да възстанови позициите на Русия като основен играч в Близкия изток, Саудитска Арабия започва да атакува традиционни за Русия пазари, като доставя по-евтин петрол на Полша, пише Леонид Бершидски в коментар за Bloomberg.
На неотдавнашен инвестиционен форум Игор Сечин, който е главен изпълнителен директор на най-голямата руска петролна компания Роснефт, се оплака от саудитското влизане на полския пазар.
"Те активно правят дъмпинг," посочи той. И други руски ръководни кадри са притеснени. "Това не е ли първа стъпка към преразпределение на западните пазари?", посочи на кръгла маса миналата седмица Николай Рубченков, директор на Татнефт.
Дали правителствената енергийна стратегия не трябва да съдържа някои мерки за защита на руските интереси на съществуващите западни пазари, попита той.
Европейски търговци и нефтопреработватели потвърждават, че Саудитска Арабия предлага петрола си със значително намаление, като така саудитското черно злато става по-привлекателно от руското. И въпреки че повечето източноевропейски рафинерии сега технологично зависят от руския петролен микс, представителите на руския петролен сектор с право се притесняват.
През 70-те години Саудитска Арабия изпращаше половината от петрола си за Европа, но тогава Съветският съюз изгражда тръбопроводи за износ от богатите си петролни находища в Западен Сибир и саудитците се насочиха към азиатските пазари, където търсенето нарастваше и можеше да се получат по-добри цени. Делът на Саудитска Арабия на европейския петролен пазар продължи да спада; през 2009 година той достига най-ниското си равнище от 5,9%.
Делът на Русия пък постигна максимум от 34,8% през 2011 година. През последните години Саудитска Арабия бавно увеличава присъствието си, достигайки до 8,6 % през 2013 година, но никога не бе опитвала късмета си в Полша.
Като повечето страни от Централна и Източна Европа, Полша отдавна е клиент на руските петролни компании. Миналата година около три четвърти от вноса на горива е бил от Русия, а останалата част от Казахстан и европейски страни.
Полша обаче е в центъра на усилията да бъде намалена зависимостта на Европейския съюз от руските енергийни източници. След като Русия анексира Крим от Украйна миналата година, Полша, която граничи с Украйна, увеличи военните си разходи и усилията за укрепване на сигурността. Тя работи също така с по-малките си съседи.
Миналата седмица обяви споразумение с Литва, Латвия и Естония за изграждането на тръбопровод за природен газ към и от балтийските страни, гарантирайки бъдещата си независимост от руските газови доставки.
В този контекст един нов и надежден доставчик е добре дошъл. А що се отнася до саудитците, те трябва да разширят дейността си извън Азия, където търсенето спада.
Кремъл и представителите на руския петролен сектор отдавна усещат желанието на Европа за енергийна диверсификация и потърсиха нови пазари. До началото на века почти целият петролен износ на Русия бе за Европа. Миналата година делът се сви до под две трети.
На азиатския пазар Русия стана сериозен конкурент на саудитците. През май руските петролни доставки за Китай дори временно надминаха доставките от Саудитска Арабия. Сега когато саудитците са ангажирани с безмилостна ценова война за пазарен дял - не само с производителите на шистов петрол в САЩ, а и с всички доставчици, които не са членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) - те се насочват към традиционни за Русия пазари.
Това може да се превърне в сериозна свада между две страни най-големи износителки на петрол в света, между които вече има неразбирателство по сирийския конфликт. Засега ОПЕК и Международната агенция за енергията прогнозират скромно повишение на търсенето догодина, но ако китайската икономика продължи да се представя по-лошо от очакваното, този пазар може да стане прекалено малък за руснаците и саудитците. И двете икономики зависят от петрола и запазването на пазарния дял е въпрос на оцеляване.
Петролната конкуренция е опасно подводно течение в близкоизточната политика на Путин. Руският лидер се надява, че когато неговият съюзник Иран отново излезе на световния петролен и газов пазар, Русия по някакъв начин ще се възползва от това, може би чрез нови тръби през Сирия. Той освен това иска да попречи на саудитците да установят маршрути за износ в Сирия. Сега, когато руското енергийно върховенство в Европа е изложено на риск, Путин все по-упорито ще се стреми да реши сирийския конфликт според условията, които той поставя.
(БТА)
преди 9 години Тук си се объркал нещо много сериозно. Любимата държавa на abdul(или Роб на Аллах, както е превода от арабски на български) е Саудитска Арабия по обясними религиозни причини. Кой според вас слага минуси под коментарите критични към арабите?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ало и ти се обади от коневръза, ако сме тръгнали по тая линия то китайците са измислили барута и коприната ..... не е Локхиид Мартин или Версаче ... нали ?!??! Аре почивка, че ми писна ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не бъди толкова убеден. Само две арбитражни дела ще ти кажа:1. Чешката RWE Transgas спечели арбитраж срещу Газпром, във връзка с клаузата "take or pay".2. Русия е осъдена да заплати 50 милиарда омразни долара на акционерите на Юкос.Не ми се изброяват още, но любимата ти рус има да плаща до повръщане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нали ти е ясно, че не се пръкна туко така Леново, а изкупи един от бизнесите на IBM отново западни технологии и се мъчат да се конкурират ама май с покупки им е по-лесно, за жалост ресурсите на китайците изгарят със страшна сила и то да потушават тежи жестоки дисбалнси в икономиката им като ги отлагат за в близкото бъдеще! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Абсолютно :-),Хем поне 3 правителства включае и нащо ще си отидат на мига по сценарии тип украйна :-)Въпроса за арбитража е много интересен - можеш ли да преброиш колко санкции има наложени на русия и ефекта от тях и за двете страни?В момента по отношение на русия НЯМА ефективен нито арбитраж, нито блокаж, нито ембарго.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Lenovo Group е най-големият производител на компютри в Китай и осмият по големина в света (2004). Мажоритарният дял в Lenovo е собственост на контролираната от китайското правителство Legend Group Holdings. https://bg.wikipedia.org/wiki/Lenovo отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години не бе аз знам че си просс и за дълго но да ти покажа все пак ..... верно си мнооо ама мноооо голем кендзеффф ...Lenovo Group (произнася се Лено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А Саудитска Арабия колко джамии планира да построи в Полша??---------------------------------------------------------------------------------------------------до тоя въпрос "градинския маркуч Коня" още не е стигнал ...... Ше станат "правоверни католици" и ше им се наложи да ходят до Меката (само да внимават с крановете там) ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ами да ги ползва бре.Ама ако врътне кранчето пак, хем няма да има омразни евро и долари, хем този път ще има и арбитраж отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Китайска е на *** ***.Всичко е ноу-хау на Запада !Ако беше хубаво в руската ***, повярвай ми първо щяха да се изнесат БСП/Атака/АБВ, ама и те се натискат и все на Запад ги тегли. еле пък Волен. Онзи даже с кюфтета замеря стюардесите. в Русия това не може да стане, защото няма кюфтета.Щом около 300 хиляди руснаци са дошли тук с временни визи и не искат и да чуят да се върнат при ***, и тук им се вижда рай, смятай какво е в руската ***.Да не говорим че за 2015г. за зелена карта в САЩ са пуснали около 350 хиляди руснаци. Абсолютен рекорд от 1991, откакто е русия.Аз така като гледам, никой не се е засилил да емигрира в руската ***, даже и ти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар