IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролната война на Саудитска Арабия с Русия

Саудитска Арабия започва да атакува традиционни за Русия пазари, като доставя по-евтин петрол на Полша

14:35 | 20.10.15 г. 54
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Докато президентът Владимир Путин се опитва да възстанови позициите на Русия като основен играч в Близкия изток, Саудитска Арабия започва да атакува традиционни за Русия пазари, като доставя по-евтин петрол на Полша, пише Леонид Бершидски в коментар за Bloomberg.

На неотдавнашен инвестиционен форум Игор Сечин, който е главен изпълнителен директор на най-голямата руска петролна компания Роснефт, се оплака от саудитското влизане на полския пазар.

"Те активно правят дъмпинг," посочи той. И други руски ръководни кадри са притеснени. "Това не е ли първа стъпка към преразпределение на западните пазари?", посочи на кръгла маса миналата седмица Николай Рубченков, директор на Татнефт.

Дали правителствената енергийна стратегия не трябва да съдържа някои мерки за защита на руските интереси на съществуващите западни пазари, попита той.

Европейски търговци и нефтопреработватели потвърждават, че Саудитска Арабия предлага петрола си със значително намаление, като така саудитското черно злато става по-привлекателно от руското. И въпреки че повечето източноевропейски рафинерии сега технологично зависят от руския петролен микс, представителите на руския петролен сектор с право се притесняват.

През 70-те години Саудитска Арабия изпращаше половината от петрола си за Европа, но тогава Съветският съюз изгражда тръбопроводи за износ от богатите си петролни находища в Западен Сибир и саудитците се насочиха към азиатските пазари, където търсенето нарастваше и можеше да се получат по-добри цени. Делът на Саудитска Арабия на европейския петролен пазар продължи да спада; през 2009 година той достига най-ниското си равнище от 5,9%.

Делът на Русия пък постигна максимум от 34,8% през 2011 година. През последните години Саудитска Арабия бавно увеличава присъствието си, достигайки до 8,6 % през 2013 година, но никога не бе опитвала късмета си в Полша.

Като повечето страни от Централна и Източна Европа, Полша отдавна е клиент на руските петролни компании. Миналата година около три четвърти от вноса на горива е бил от Русия, а останалата част от Казахстан и европейски страни.

Полша обаче е в центъра на усилията да бъде намалена зависимостта на Европейския съюз от руските енергийни източници. След като Русия анексира Крим от Украйна миналата година, Полша, която граничи с Украйна, увеличи военните си разходи и усилията за укрепване на сигурността. Тя работи също така с по-малките си съседи.

Миналата седмица обяви споразумение с Литва, Латвия и Естония за изграждането на тръбопровод за природен газ към и от балтийските страни, гарантирайки бъдещата си независимост от руските газови доставки.

В този контекст един нов и надежден доставчик е добре дошъл. А що се отнася до саудитците, те трябва да разширят дейността си извън Азия, където търсенето спада.

Кремъл и представителите на руския петролен сектор отдавна усещат желанието на Европа за енергийна диверсификация и потърсиха нови пазари. До началото на века почти целият петролен износ на Русия бе за Европа. Миналата година делът се сви до под две трети.

На азиатския пазар Русия стана сериозен конкурент на саудитците. През май руските петролни доставки за Китай дори временно надминаха доставките от Саудитска Арабия. Сега когато саудитците са ангажирани с безмилостна ценова война за пазарен дял - не само с производителите на шистов петрол в САЩ, а и с всички доставчици, които не са членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) - те се насочват към традиционни за Русия пазари.

Това може да се превърне в сериозна свада между две страни най-големи износителки на петрол в света, между които вече има неразбирателство по сирийския конфликт. Засега ОПЕК и Международната агенция за енергията прогнозират скромно повишение на търсенето догодина, но ако китайската икономика продължи да се представя по-лошо от очакваното, този пазар може да стане прекалено малък за руснаците и саудитците. И двете икономики зависят от петрола и запазването на пазарния дял е въпрос на оцеляване.

Петролната конкуренция е опасно подводно течение в близкоизточната политика на Путин. Руският лидер се надява, че когато неговият съюзник Иран отново излезе на световния петролен и газов пазар, Русия по някакъв начин ще се възползва от това, може би чрез нови тръби през Сирия. Той освен това иска да попречи на саудитците да установят маршрути за износ в Сирия. Сега, когато руското енергийно върховенство в Европа е изложено на риск, Путин все по-упорито ще се стреми да реши сирийския конфликт според условията, които той поставя.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:03 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

44
rate up comment 9 rate down comment 0
1984
преди 9 години
https://ec.europa.eu/energy/en/statistics/eu-crude-oil-importsтук може да се види кой откъде внася и на каква цена:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 25 rate down comment 22
Бате Пешо
преди 9 години
Къде е СА къде е Полша.Айде стига се впрягахте на пропагандни кьорфишеци.С кво ще го доставят с камили ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 32 rate down comment 23
Mavi Goz
преди 9 години
А бре, тебе пак ли те пуснаха за домашно лечение? Нали обеща да пишеш пак анализи тука след фалита на Гърция? И това ти беше компромис за втори път! Първия път беше още миналата година, когато пишеше есета с номерирани тези за фалита на Русия...Гледам, пак си събрал материал за анализи. Викаш, какво да прави човек в заведението... Диагнозата "циклофрения" ли беше? Юристката как е? хахаха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 21 rate down comment 16
needtoknowmore
преди 9 години
Те чайниците когато са измисли барута са били световен хегемон, но са спряли с иновациите и технологиите за няколко века! В момента кажи ми за 1 китайска иновация която не е копие или модификация на западна такава или източна такава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 4 rate down comment 5
studioaa
преди 9 години
Добър опит за al taqiyya, но на мен такива не ми минават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 21 rate down comment 21
Ironhorse
преди 9 години
Не бъди сигурен.Всичките пари на Путин и олигархията са извън руската ***.Така, че всеки един момент може да има изпискване от стискането на топките на джуджи.Ако ги намерят де, те също са малки като него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 20 rate down comment 23
Ironhorse
преди 9 години
Остави китайците, ми виж какво са измислили ***=путин.Нищо !!!Де що е за унищожение да, но един тостер не можете да направите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 12 rate down comment 6
abdul
преди 9 години
"Любимата държавa на abdul" хахаха :-)На абдул азис може..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 11 rate down comment 21
abdul
преди 9 години
"ИМА ДА ПЛАЩА" не е като "ВЕЧЕ Е ПЛАТИЛА" и точно това е проблема.Няма сила която да ги накара да платят, при положение имат монопол като снабдител на течни горива, ПОНЕ за част от ЕС.Просто защото, ако спре газ-та на дори само една държава, идва ново правителство и не е ясно дали новото няма да реши да "обърне каруцата" по метода на Янукович/Асад, което няма да е трудно с обещания за евтина енергия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 32 rate down comment 17
Ironhorse
преди 9 години
А бе куха лейко, нали IBM си продаде бизнеса с лап топи на китайците.Китай нищо не е измислил !!!Китай се превърна в работилницата на света, поради евтината работна ръка.Защо си мислиш, че Китай изпадна в низходящ тренд на икономиката.Ами защото Запада започна да прехвърля производството в собствените си страни, начело със САЩ, защото шистовата революция докара цени на газа от 100 долара за 1000 м3, докато в китай е 250 долара.Да не говорим, че китайците вече не искат да работят за 100 долара на месец.А, колкото до комунизма ...При комунизма няма частна собственост, като гледам в Китай има, че има и милиардери.При комунизма няма пазарнба икономика, като гледам в Китай има наченки на такава и даже са по-големи от руската ***.При комунизма (от съветски тип) лидера умира лидер, докато в Китай си сменят ръководството на всеки 10 години.Има и още разлики от комунизма, но на путинофил какво да му обясня. В постовете си нямаш нито един аргумент, а само някакви жалки опитиза обиди
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още