Плановете за разширението на Северен поток застрашават енергийната сигурност на Източна Европа, смята комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович, пише Bloomberg.
По време на конференция в полския град Сопот той припомни, че Европейската комисия (ЕК) анализира правните и политическите ефекти от изграждането на нови две тръби по трасето на Северен поток, чиято цел е газовите доставки на „Газпром“ да заобиколят Украйна.
В новия газопровод участват водещи европейски компании, сред които германската EON и френската Engie, но основният дял ще държи „Газпром“. Въпреки това руската компания вече заяви, че проектът ще бъде разработен така, че да отговаря на европейското законодателство.
„Трябва да знаем, ако има някакви намерения за затваряне на украинския транзит, какво може да означава този проект за Украйна и Централна Европа“, коментира още Шефчович.
Споразумението за Северен поток 2 беше подписано по-рано през септември. Очакванията са новите две тръби да бъдат с капацитет от 55 млрд. куб. метра природен газ годишно. В проекта освен EON и Engie участват още Shell, OMV и BASF чрез своето дъщерно дружество Wintershall. 51% от проектната компания обаче са собственост на Газпром.
Доставките по новия газопровод трябва да започнат през 2019 година, тоест когато сегашното споразумение за транзит на природен газ между Русия и Украйна изтече.
В същото време обаче Газпром има дългосрочни задължения за доставка и вход през точно определени точки, които продължават след 2019 година. Такова например е с България – договорът ни за доставка изтича след 2022 година и в него е определена входна точка през Румъния, увери преди време бившият енергиен министър, а сега председател на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.