Русия напредва с плановете си да създаде военно-въздушна база в Беларус, подхранвайки опасенията за потенциални заплахи спрямо Полша и балтийските страни, съобщава Financial Times.
Решението за изграждането на базата е поредният пример за решението на Москва да отстоява своето влияние извън границите си и да възстанови военния си капацитет, който бе сериозно унищожен след колапса на Съветския съюз пред 24 години.
Решението бе обявено след среща в петък между президента на Русия Владимир Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко.
Беларус подписа споразумение с Русия през 2009 г. за защита на общите им външни граници. Ролята на Русия обаче в конфликта в Украйна обтегна двустранните отношения и се смяташе, че Лукашенко нарочно отлага решението си по предложението на Москва за военна база.
През последните две години няколко представители на НАТО и страните от Северна Европа се оплакаха от все по-налагащото се поведение на Русия по границите с НАТО, особено в източна Европа.
Балтийските и скандинавските страни регистрираха ръст на руски изтребители, летящи в близост до границите им. Често руските самолети изключват транспондерите си, за да не могат страните да ги засекат.
Непрекъснатите полети в близост до границите се тълкува като позьорство с цел тестване на НАТО. Руското правителство твърди, че действията са реакция към разширяването на военния алианс на Запада към границите на Русия.
Беларус, която граничи с Украйна, Полша, Литва и Латвия, ще дадат на Русия нов актив по границите с НАТО. Руската армия вече има радарна станция и няколко изтребители, разположени в Беларус, но новата база ще бъде първата новопостроена след края на Съветския съюз.
Новината за новата военна база идва в момент, в който САЩ и съюзниците им се борят с отговора си към това, което Вашингтон определя като руско военно натрупване в Русия. Руска намеса в Сирия ще усложни съществуващите международни операции срещу „Ислямска държава“ в Ирак и Леванта.