Унгарският премиер Виктор Орбан призова Европейския съюз (ЕС) да отпусне 3 млрд. евро на съседните на Сирия страни в помощ на бежанците от гражданската война.
Орбан заяви, цитиран от BBC, че подкрепата на Турция, Ливан и Йордания с подобен пакет ще сложи край на масовата миграция към Европа.
Унгария изпитва затруднения да се справи с бежанския поток, след като около 150 хил. мигранти прекосиха границите й от началото на годината.
От следващата седмица хората, които влязат незаконно в страната, ще бъдат арестувани.
Междувременно за събота са планирани протести в подкрепа на мигрантите в различни части на Европа. Десетки хиляди души се очаква да вземат участие в т. нар. „ден за действие” в няколко държави. Планирани са също и няколко протеста против мигрантите.
Германия пък обяви, че 4 хил. военнослужещи са в готовност да се справят с огромния поток мигранти. Според официални лица около 40 хил. души се очаква да пристигнат в Южна Германия само през този уикенд – два пъти повече от миналия.
В интервю за германския вестник Bild Орбан посочва, че 3-те млрд. евро могат да бъдат събрани от всяка страна от ЕС, като се платят допълнително 1% в бюджета, или с общо намаление на разходите на ЕС с 1%.
„Имаме план, който ще предложа на ЕС на следващата ни среща”, обяснява унгарският премиер. „Той означава да подкрепим съседните страни на Сирия с огромна финансова помощ."
Той посочва още, че мигрантите от Ливан, Йордания и Турция „трябва да се върнат откъдето са дошли”, допълвайки: "Тези хора не бягат от опасност." „Те не са дошли в Европа, защото търсят сигурност, а искат по-добър живот... Условията на живот в Гърция, Македония, Сърбия, Унгария и Австрия не им харесват".
В петък Орбан предупреди, че от 15 септември в Унгария влизат в сила по-строги имиграционни закони. Той обясни, че през последните седмици мигрантите, които влизат в страната, са „се разбунтували” срещу полицейските сили и редът трябва да бъде възстановен.
В Унгария има напрежение между властите и хилядите мигранти, които се опитват да стигнат от Гърция до страни в Северна и Западна Европа.
През последните няколко дни хуманитарни работници сигнализираха за „крайно лоши” условия в бежански лагер в Рьоске близо до границата между Унгария и Сърбия.
Унгария настоява, че се опитва да спази задълженията си като член на ЕС и да регистрира всички новопристигнали. Опитите й да контролира мигрантския поток – като изграждането на ограда на границата със Сърбия и провеждането на гранични учения – предизвикаха противоречиви реакции.