fallback

Китай и Русия задълбочават енергийното си партньорство

Държавните "Газпром" и CNPC подписаха няколко споразумения за доставката на природен газ в Китай и ново трасе на доставките

17:15 | 03.09.15 г. 3

Редица споразумения за доставка на руски природен газ в Китай, както и за строителството на трети газопровод в Далечния изток бяха подписани по време на посещението на руския президент Владимир Путин в Пекин, съобщава руската информационна агенция ТАСС.

С тази стъпка се задълбочават отношенията между руския гигант „Газпром“ и китайската CNPC в изпълнение на „директивите“ на руския президент.

Преди да отпътува за Китай той даде интервю за ТАСС, в което анонсира създаването на енергиен алианс между Китай и Русия.

„Нашите страни регулярно повдигат въпроса за сформирането на стратегически енергиен съюз, който, уверен съм, ще играе значителна роля в международните икономически отношения“, каза Владимир Путин.

През 2014 година руската страна започна да се оглежда за нови клиенти, с които евентуално да замести Европа, след като на Стария континент започнаха да работят за намаляването на зависимостта си от руски газ.

Така „Газпром“ и държавната CNPC подписаха споразумение за доставката на 38 млрд. куб. метра газ годишно за срок от 30 години по „източния“ маршрут – газопроводът „Силата на Сибир“. Договорено е и „западно“ трасе - „Силата на Сибир“ 2.

Сега ще бъде строено и още едно трасе, според предвиденото в подписаното по-рано днес споразумение. Ръководителят на „Газпром“ коментира пред журналисти в Пекин, че за доставките по третото трасе компанията ще разчита само на свой газ от находища в Сахалин.

„Газпром“ вижда значителен потенциал за развитие в Китай. Според данни на сайта на руската компания през 2010 година местният добив на газ в Китай е бил 94 млрд. куб. метра, а потреблението – 106 млрд. куб. метра. Руският гигант обаче прогнозира свиване на добива и ръст на потреблението.

От икономическа гледна точка китайският пазар е привлекателен за „Газпром“ заради „относителната близост на потребителите – транспортните разходи са по-малко, отколкото за европейските, и липсата на транзитни страни по трасето“, посочват от компанията. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:33 | 06.09.22 г.
fallback