Месец август се оказа волатилен не само за водещите фондови пазари в САЩ, Азия и Западна Европа, но и за тези в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Равносметката след масовите разпродажби е следната: 15 от общо 19-те основни индекса на борсите в региона, чието представяне Investor.bg следи, записват спадове. Индексът на сините чипове на българския капиталов пазар SOFIX е във втората половина на таблицата, а по-интересното е, че най-големият губещ не е Гърция.
Единствените четири индекса, които изпращат осмия месец на 2015 г. с ръстове, са тези на борсите в Словакия, Русия, Естония и Македония. Докато повишенията за естонския OMX Tallinn и македонския MIB 10 са скромни – от 0,91% и 0,49%, съответно, то словашкият SSI бележи най-силно покачване – от 4,87%, следван от руския MICEX с 3,84%.
Българският индекс SOFIX попада на 13-о място след записания 3-процентов спад през август. По-малки са загубите на капиталовите пазари в Чехия, Украйна, Сърбия, Полша и дори Казахстан, където централната банка се отказа да поддържа курса на местната валута. Чешката крона и полската злота пък бяха сред валутите в региона, подложени на силен натиск на фона на повсеместните разпродажби на пазарите на валути, акции и суровини навсякъде по света, и най-сериозно на развиващите се пазари, към които се причисляват и те.
През месеца турската лира се обезцени рекордно спрямо еврото и долара, а водещият борсов индекс ISE 100 спадна с 5,88% на фона на политическото напрежение в Турция, успоредно със събитията на международните финансови пазари.
Всъщност, политическа несигурност е обхванала редица страни, измежду които не само Турция, но и Македония, Полша, Украйна, Румъния и не на последно място – Гърция. Предстоящите редовни избори в някои от страните или пък насрочените предсрочни такива допълнително изнервят инвеститорите.
На фона на преговорите, в крайна сметка довели до отпускането на трета спасителна програма за Гърция, и факта, че фондовият пазар там отвори на 3 август след 5-седмична пауза, водещият индекс ASE се оказа третият най-зле представящ се в региона на ЦИЕ.
Така гръцката борса далеч не е най-губещата, въпреки че борсовият измерител се срина с близо 23% в първия търговски ден – зад нея са индексите на борсите в Словения и Румъния. SBITOP изтри 7,62% от стойността си през август, докато ВЕТ заличи 7,96%.
Гърция обаче държи друга „титла“, поглеждайки представянето на индексите в региона от началото на годината. От 31 декември 2014 г. до 31 юли 2015 г. пазарът в южната ни съседка се сви с близо 25%, което го прави най-зле представящия се. За сравнение – борсата на обхванатата от военен конфликт Украйна е надолу само с 15% от началото на годината.
По представяне SOFIX също не стои добре, тъй като е на четвърто място със спад от 12%. Той е изпреварен от турския индекс, който се смъква с 12,3 на сто за същия период, като дори в България няма политическа криза, а в същото време икономическият растеж изкачи 4-годишен връх.
Основните борсови показатели в Унгария и Русия пък са най-добре представящите се от началото на 2015 г. с ръстове от 28,6% и 24,1%, съответно.