Автор: Никола Димитров
Президентът на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер даде надежда на Украйна за отпадане на визите за Европа от средата на следващата година. След среща с украинския президент Петро Порошенко в Брюксел днес Юнкер даде висока оценка за реформите, направени от властите в Киев, и заяви, че „ако бъдат изпълнени всички изисквания, Европейската комисия ще даде положителна оценка и не се съмнявам, че тя ще бъде потвърдена от всички страни членки“.
Комисията трябва да оцени готовността на Киев до края на годината и да предложи на европейските лидери дали да либерализират визовия режим. Като възможна дата Юнкер посочи 1 юли 2016 г.
Самият Порошенко декларира, че 10-те условия на ЕС за отпадане на визите са изпълнени или са напът да се реализират.
„Ние решихме всички политически проблеми и не създаваме имиграционни трудности на нито една европейска държава. Направихме реформите и имаме значим успех в борбата с корупцията, с електронната охрана на границата, с достъпа на Интерпол и с процеса за реадмисия“, заяви той.
Според председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск, който също се видя с Порошенко, Киев трябва да ускори съдебната реформа, ако разчита на положителен резултат за отпадането на визите.
Окончателното решение за визите се взема с единодушие от страните членки на ЕС. Полша и Словакия обаче вече изразиха притеснения, че могат да бъдат залети от бежанци, ако постигнатото споразумение за ново примирие в Източна Украйна от 1 септември, не бъде спазвано.
От своя страна Порошенко настоя пред Брюксел да бъдат удължени санкциите на ЕС срещу хора от близкия кръг на президента Владимир Путин и представители на бунтовниците в Източна Украйна. Той обвини Москва, че не полага достатъчно усилия за спазване на споразумението от Минск и разкритикува остро Русия за осъждането на двамата украински граждани Олег Сенцов и Олександър Колченко, съответно - на 20 и 10 г. затвор за тероризъм.
Порошенко е поставил въпроса и за газовите доставки за Украйна през зимата, след като преговорите с Русия, на които ЕС посредничи, влязоха в задънена улица. Киев няма достатъчни запаси да гарантира нужните му количества от 19 млрд. куб. м. газ и се надява да бъде снабдяван от ЕС в случай на нужда чрез изградените реверсивни връзки със Словакия.
Брюксел обаче също е притеснен от липсата на договорка с „Газпром“, който е основен доставчик на синьо гориво и за Съюза. Няколко държави, сред които България, зависят на 100% от тях. Затова днес във Виена енергийният комисар Марош Шефчович ще разговаря с украинския министър Володомир Демшичин, а идната седмица и с руския му колега Александър Новак, в опит да гарантира „зимно газово споразумение“.