Необходимо е да бъдат отстранени разногласията с Русия относно Украйна, заяви днес германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от ТАСС, след срещата си в Берлин с президентите на Франция и Украйна - Франсоа Оланд и Петро Порошенко, съобщава БТА.
Германия и Франция са изслушали украинското виждане на положението в Източна Украйна, но са подчертали, че контактите по този въпрос с руския президент Владимир Путин са необходими. На пресконференцията след срещата Меркел заяви, че не изключва и провеждането на 4-странна среща по украинския конфликт.
Според Меркел постигнатите в Минск споразумения "са фундамент за мир в Украйна" и те не трябва да бъдат поставяни под съмнение.
"Зад контрола по спазването на режима за прекратяване на огъня стои ОССЕ, а това означава, че дейността на тази организация има първостепенна важност", отбеляза канцлерът. "Ние с тревога наблюдаваме, че стават нападения (над участниците в мисията на ОССЕ), че те не могат свободно да се движат, биват заплашвани. Ние имаме общо искане: да не се поставя под въпрос работата на ОССЕ."
"Това, за което се споразумяхме в Минск, трябва да се спазва. Ние сме тук, за да изпълняваме това споразумение, а не за да го поставяме под въпрос", подчерта Меркел, цитирана от Ройтерс.
От своя страна украинският президент Порошенко също отбеляза на пресконференцията след срещата, че Минският процес е универсален инструмент за постигане на мир в Донбас и че този процес няма алтернатива. "Не са ни нужни нови формати, всички въпроси на мирното уреждане могат да бъдат решени в рамките на минския и нормандския формати. Готов съм за обсъждане и на нови формати, но смятаме нормандския за базов, защото е доказал своята ефективност".
Според него на днешната среща в Берлин Украйна е потвърдила, че изцяло изпълнява минските договорености. Лидерите на трите страни са обсъдили въпроса за осигуряване на достъп на наблюдателите на границата до неконтролираните територии, както и провеждането на избори в Донбас. "Надявам се в резултат да стигнем до деескалация, до провеждане на местни избори по украинското законодателство и под наблюдението на ОССЕ", каза той.
Тримата обсъдили и енергийния въпрос и по-конкретно тристранното сътрудничество Украйна-ЕС-Русия относно транзита на газ през Украйна с цел гарантиране на ритмичността на доставките.