Руските власти са унищожили днес най-малко 220 тона западни плодове, попадащи под ембаргото за внос, продължавайки кампанията за премахване на храни въпреки недоволството сред обществото, предаде Франс прес.
Около 180 тона праскови, нектарини и грозде са иззети от митниците на беларуската граница. Според руската санитарна служба Росселхознадзор тези плодове били със сертификати от Молдова или Турция, но в действителност пристигали от Европейския съюз, така че били незабавно унищожени. Близо 40 тона плодове са унищожени освен това след преминаването им през беларуската граница с фалшиви марокански и еквадорски сертификати, а всъщност идвали от Литва.
Досега тези продукти, обект на руското ембарго в отговор на западните санкции срещу Москва заради украинската криза, просто бяха връщани обратно от митниците в страните, откъдето бяха изпратени. Сега, след указа на Кремъл, те ще бъдат унищожавани на място, независимо дали са конфискувани на границата или в магазините.
Още във вторник властите унищожиха 114 тона ембаргово европейско месо, а вчера бяха унищожени 319 тона различни храни.
Унищожаването на храна в страната, травматизирана исторически от глад и лишения през 20-ти век, предизвика повсеместно недоволство в Русия. Петиция, подписана от над 310 000 души в сайта Change.org настоява иззетите храни да бъдат раздадени на ветерани, инвалиди, многодетни семейства и пострадали от природни бедствия.
Европейските производители от своя страна страдат от руското хранително ембарго.
Европейската комисия днес удължи с една година мерките в подкрепа на европейските фермери, които понасят загуби от продоволственото ембарго, наложено от Русия. Решението е взето, след като Москва реши да продължи ограничителните мерки с 12 месеца.
Европейските помощи се продължават и увеличават до 30 юни 2016 г.
"Тъй като руското ембарго беше продължено, ние трябва да продължим да гарантираме сигурността на производителите, изправени пред трудности", обясни европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоган.
Подкрепата се състои най-вече в помощи за складиране, като капацитетите са увеличени с 3000 тона за всяка страна.
Европейската комисия подчертава, че износът на хранително-вкусовата промишленост от ЕС се е увеличила с 5 процента като стойност между август 2014 и май 2015 година и с 8,2 на сто между август 2013 и май 2014 година благодарение на други пазари, най-вече Съединените щати (+15 процента до 14 милиарда евро годишно) и Китай (+30 процента до 7,4 милиарда евро).
Министрите на земеделието от ЕС ще се съберат на 7 септември в Брюксел, за да обмислят възможните мерки в подкрепа на цените. (БТА)