fallback

Politico: България конкурира успешно Гърция

Проблемът на гърците е самосъзнанието, пише Давид Патрикаракос

14:54 | 07.08.15 г. 10
Автор - снимка
Създател

Границата между Гърция и България е неприветлива гледка. Бетонна плоча за покрив се простира върху четири тесни пътни платна – две за влизане в България и две за излизане. По-долу стоят няколко кабини за граничен контрол, които проверяват опашка от бавнодвижещи се превозни средства, най-вече камиони, пише Давид Патрикаракос за Politico.eu.

Пътуването до тук през Северна Гърция привлича погледа. Планината Беласица отляво и планината Орвило отдясно, както и река Струма, разнообразяват пейзажа от редуване на зеленина и вода: задушени в гъста зеленина върхове, поля със слънчогледи и царевица, къщи, покрити с традиционни червени керемиди, кутии с разпятия и свещи – сложени за спомен на тези, починали при пътни инциденти. Това е Северна Гърция в пълното си обаяние.

Всичко това обаче приключва с монотонността на бетона на границата. Там някога Гърция и впоследствие НАТО срещна Желязната завеса и Варшавския пакт. Но от 2007 г. насам България е член на Европейския съюз (ЕС). Тук на границата, където се сблъскват двете страни, „старият ЕС“ среща един от неговите нови членове. Но не всичко се е променило. Гърция е в криза, но България все още е по-бедна – нейният БВП е под половината от този на Гърция. Но е доста, доста по-евтино. А тази разлика, която наскоро открих, има забележителен ефект за този регион. Взех местния Алексис с мен на разходка, за да видим как точно се отразява кризата в Гърция, разказва Патрикаракос.

На близо 50 метра преди границата, близо до Splendid Snack Café Restaurant, е офисът на Министерството на туризма на Гърция. Изглежда подходящо място за начало. Вътре срещам Георгос. Той носи бяла тениска, пуши цигара и ме поздравява топло.

Казва ми, че всяка година близо 8 милиона превозни средства прекосяват границата. Доста туристи влизат в Гърция през лятото, но голяма част от превозните средства са търговски – факт, който разказва своя собствена история, особено откакто Георгос също така ми каза, че броят на гръцките търговски превозни средства, които напускат страната, за да преминат границата, е намалял.

„Заради увеличените данъци гръцките продукти сега са много по-скъпи“, обяснява той. „Те не са конкурентни и затова се изнася по-малко. Откакто България се присъедини към ЕС, нейните продукти се конкурират пряко с гръцките. Страната има по-ниски производствени разходи, поради което продуктите й могат да бъдат продадени по-евтино.“

Разбирам, че това е само един от минусите за Гърция.

„Около 2 500 гръцки фирми вече се преместиха отвъд българската граница“, продължава той. „Освен това има близо 350 000 българи, които работят в гръцки компании.“

Цифрите ми изглеждат високи, но той е категоричен.

„Българите ще работят за по-ниско заплащане, а инфраструктурата и транспортът също са много евтини там. Ето защо по време на криза редица гръцки компании виждат начин да спестят пари и да оцелеят. Освен това България няма толкова много бюрократични процедури за създаване на компании“, коментира Георгос.

Той е прав. Големите регулации, които правителството наложи по настояване на ЕС, влошиха иначе вече нефункциониращата бюрокрация в Гърция.

Отразило ли се е това на местна почва? „Para poli!” („Доста“), възкликва друг мъж, Аристидес, който седи зад гишето, пуши и ни наблюдава. Заради увеличените данъци върху стоките, тъй като Гърция иска да получи колкото се може повече приходи от гражданите си, и ниските цени в България, много хора, обяснява той, сега пътуват през границата, за да си набавят стоки там, което означава, че местният бизнес страда.

Георгос и Аристидес ми казват, че дори и те самите го правят. Показвайки ми пакет цигари Davidoff, Аристидес ми казва, че в Гърция струват 4 евро и само 2,80 в България. Попитах ги, колко често го правите?

„Винаги, когато имаме възможност“, отговарят. Качват се на кола или автобус от вкъщи и пътуват зад граница. Купуват всичко – от цигари до алкохол. И това са още изгубени пари за гръцките магазинери. Георгос сочи тениската си: „В Гърция това струва 65 евро, а в България – само 25 евро. А е произведено в Турция!“, смее се той.

„Това е тъжното“, продължава Георгос. „Стоките в България може би са по-евтини, но качеството е доста по-лошо. Ето защо виждаме доста богати българи и дипломати да идват в Гърция, за да купуват по-доброто. Но сега ние гърците преминаваме границата, за да купуваме по-евтини продукти с по-ниско качество. Кризата ни принуди да правим това.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:41 | 07.09.22 г.
fallback