Преговорите между Гърция и нейните международни кредитори навлизат в критичен етап, който ще покаже дали двете страни ще успеят да стигнат до споразумение, или преговорният процес ще бъде удължен до началото на септември, пише икономическият всекидневник Ekathimerini.
Официални източници от правителството считат, че днешните и утрешните преговори с институциите ще покажат дали е възможно сключване на споразумение между двете страни до 11 август, което би позволило новият меморандум с икономическите мерки да бъде гласуван до 18 август, за да бъде предоставен на Гърция транш от 24-25 млрд. евро от Европейския стабилизационен механизъм.
Ако това не стане факт, може да се наложи на Гърция да бъде предоставен нов мостов кредит от Европейския фонд за финансова стабилност в размер на около 6 млрд. евро.
На масата за преговори са две ключови теми - рекапитализацията на гръцките банки и създаването на нов независим приватизационен фонд. Акцент ще бъде поставен и върху темата за "лошите кредити", имаща пряка връзка с капиталовите нужди на банките. По конкретната тема за "лошите кредити" гръцкият финансов министър Евкалидис Цакалотос, който заедно с икономическия министър Гиоргос Статакис e в гръцкия преговорен екип, се съветва от японската банка Nomura.
Основният сценарий предвижда рекапитализацията на затворените за три седмици гръцки банки да бъде извършена от гръцкия фонд за финансова стабилизация. Той ще получи финансиране от Европейския стабилизационен механизъм, както това се случи през 2012 г.
Другият ключов елемент от споразумението по третия спасителен пакет за Гърция от 86 млрд. долара е приватизационният фонд, в който Атина ще трябва да прехвърли част от активите си на стойност около 50 млрд. евро.
Фондът, чието създаване трябва да бъде одобрено от гръцкото правителство вероятно утре, а по-късно и от парламента, ще набира средства или чрез продажба на активи, или чрез отдаването им под наем или на концесия.
В него ще влизат гръцки ценни активи, като той ще действа като гаранция за кредиторите от еврозоната, някои от които са на мнение, че Гърция последователно не изпълнява обещанията си за реформи.
На ниво технически екипи двете страни ще обсъждат днес и въпроси, свързани със заплатите в държавната администрация, трудовите отношения и пенсионното осигуряване.
Междувременно във вторник гръцките акции продължиха да поевтиняват след най-големия срив на пазара от поне 1987 г. Това се случва на фона на опитите страната да се завърне към нормално развитие след 5-седмичното затваряне на борсата. Водещият индекс ASE изтрива 3,90% от стойността си до 642,01 пункта към 11,30 часа. Банките се оказват най-губещите, като допринасят за спада на индекса, който в понеделник отвори с понижение от 23 на сто, но ограничи загубите до 16% в края на търговския ден.