През 2016 г. Русия бавно ще се възстанови, но евтиният петрол и санкциите продължават да тежат пред перспективите пред икономиката на страната, както и „бавният напредък“ на Москва при изпълнението на структурни реформи. За това предупреждава Международният валутен фонд (МВФ) в свой доклад, цитиран от CNBC.
Руската икономика се очаква да се свие с 3,4% през 2015 г., „въпреки че растежът трябва да се върне през 2016 г.“, пише МВФ. Възстановяването на страната догодина ще бъде подпомогнато от по-конкурентния курс на рублата, увеличаващото се външно търсене и нормализирането на вътрешните финансови условия.
„Въпреки това инвестициите и потреблението ще останат слаби, а ефектите от санкциите, що се касае до външния достъп до финансовите пазари и новите инвестиционни технологии, ще са ограничаващи. МВФ очаква слаб ръст на БВП от около 1,5% в средносрочен план“, гласи докладът.
„Външните шокове, допълващи вече съществуващите структурни слабости, определено влияят на перспективите пред растежа на Русия. Поддържането на благоразумна фискална политика и съживяването на бавните структурни реформи биха могли да отключат потенциала за растеж на Русия“, коментира ръководителят на мисията на МВФ в Русия Ернесто Рамирез Риго.
МВФ вярва, че „продължителните санкции могат да затруднят вече забавящия се ръст на производителността на труда“. Институцията изчислява, че съвкупната загуба на БВП може да възлезе на 9% в средносрочен план.
С цел да засенчи ефектите от санкциите и ниските цени на петрола, на който Русия разчита за голяма част от данъчните си приходи, Москва трябва да извърши реформи, предупреждават още от МВФ.
„Въпреки че страните по света претърпяха спад на растежа, характерен за представянето им преди кризата, обратът в Русия се откроява особено силно“, гласи докладът.
Според институцията е налице набор от реформи, които биха могли да стимулират инвестициите и търговията.
„Подобряване на управлението и защитата на правата на частната собственост, както и намаляването на бюрокрацията, ще имат значение, както и по-добрата митническа администрация и по-ниските търговски бариери“, пише още в доклада.
„Тези мерки могат да увеличат конкуренцията на вътрешните пазари. Публичните инвестиции също могат да бъдат по-прозрачни и ефективни“, посочва още МВФ.