Гръцката Eurobank ще придобие около 80 клона на гръцката Alpha Bank в България, съобщава Ройтерс.
„Управителните съвети на двете банки ще се срещнат по-късно в следобедните часове, за да се финализира сделката", твърди пред агенцията източник от Eurobank.
Като част от ангажиментите, поети в споразумението по втората спасителна програма за Гърция от 2012 година, банките в страната се ангажираха да преструктурират своите операции, да продадат своите активи на Балканите и да се фокусират предимно върху вътрешния пазар, припомня агенцията.
Източник от Пощенска банка заяви за Investor.bg, че засега не може да коментира темата. Той нито потвърди, нито отрече информацията на Ройтерс, но добави, че до края на деня ще има официално становище.
Според източници на Ройтерс от Eurobank сделката ще бъде на символичната стойност от 1 евро. Това е само първата стъпка от цяла поредица операции, чиято цел е всяка гръцка банка да се концентрира върху пазарите, където има по-силно присъствие, и да отстъпи от онези, където позициите ѝ не са силни, отбелязва агенцията.
Според Ройтерс гръцките дъщерни банки заемат дял от 20% от банковите системи на България и Македония и малко по-малко в Румъния, Сърбия и Албания.
В края на юни агенция Ройтерс писа, че властите в България, Румъния, Сърбия, Албания и Македония твърдят, че са изолирали местните банки така, че дори и банката майка в Гърция да се срине, дъщерните дружества да могат да оцелеят. Преди седмици главният икономист на UniCredit за региона на Централна и Източна Европа Любомир Митов каза, че каналите за възможна "зараза" са овладяни, но с изключение на един. По негови думи може да възникне проблем, ако хората започнат да теглят депозитите си. Като цяло той смята, че твърденията за крайни негативни ефекти върху българската икономика са преекспонирани.
Изчисления на UniCredit показват, че към края на 2014 г. капиталовата адекватност на Обединена българска банка е 27,4% при 15,6% през 2011 г., на Пиреос е 28,5% при 20,1%, а на Юробанк – 24,8% при 15,4%.
* Актуализирана в 11,48 часа