fallback

Новите врагове на Алексис Ципрас

Гръцкият премиер ще трябва да се справи с мащабни протестни акции, стачки и противници в собствената си партия

13:09 | 16.07.15 г. 14
Автор - снимка
Създател

Вечерта, в която гръцкият премиер Алексис Ципрас искаше да спаси страната си чрез една политика, в която той самият не вярва и която му е противна, започна с гръм и трясък. Парламентарният дебат за противоречивия трети спасителен пакет току-що е започнал, когато протестът на площад „Синтагма“ ескалира. Хиляди демонстранти се събраха, за да протестират срещу този помощен пакет. Те се изправиха срещу стотици полицаи с тежки съоръжения, оборудвани с гранати със сълзотворен газ и зашеметяващи гранати. Техните коли блокираха пътя между площада и входа на парламента.

Комунистическата партия призова за тази демонстрация; повечето от участниците са под 30 години, като някои от тях прикриват лицата си с черни шалове или носят противогази. Докато повечето скандират "Без компромиси!" и "Не на меморандума", те поемат надолу по пътя в предната част на площад „Синтагма“ и развяват знамена. Отново и отново някои от тях се бутат, събарят контейнерите за боклук по улиците, за да правят барикади по средата на пътя и се опитват да причинят пожари. Подпален е и ван за живо телевизионно предаване, пише в свой репортаж Die Welt. 

Това е първата демонстрация с насилие срещу правителството на Ципрас. Председателят на Сириза е участвал преди в много митинги срещу първите две спасителни програми. Малко след като бе избран, той нареди полицейските барикади пред парламента да бъдат отстранени. Ципрас настоява да няма повече тежки полицейски действия срещу демонстрантите. Протестиращите от своя страна го пощадиха. И двата масови протеста - на привърженици и противници на референдума преминаха мирно. Досега Ципрас се наслаждаваше на протестното движение, което той нарича „народа“ на доверие. Но сега от съюзници те станаха врагове.

В същото време и в парламента Ципрас си има работа с нови противници. Пленумът се състои от редове облицовани седалки в стръмен полукръг и напомня амфитеатър. Опозиционните партии, които бяха управлявали в продължение на толкова дълго време, гласуваха, подобно на премиера, за новия спасителен пакет. При това те празнуват поражението му. "Разумът се върна", заяви говорителят на консервативната Нова демокрация Вангелис Меймаракис със зле прикрита наслада. Той смята, че „левите мечтатели на Сириза най-накрая се придържат към нашите правила на играта". Партийните му колеги ръкопляскат шумно.

Една жена с дълга кестянав коса и тъмносин костюм отива към трибуната. Това е Зое Константопулу – председател на парламента и член на лявото крило на Сириза. Тя се обръща към много депутати от партията на Ципрас, които с дълбока убеденост няма да последват лидера на партията си по време на гласуването. Гневът от поражението в Брюксел ги е направил врагове. Защото тя е вярвала в обещанието му, че е възможна различна политика, а сега е дълбоко разочарована. „Ако днес това се увенчае с успех, последствията ще бъдат необратими, не само за Гърция, а за всяка друга страна", възкликва тя. И продължава: "Министър-председателят е изнудван да причини холокост, да смени собствената си кожа, това е престъпление срещу човечеството и е социален геноцид".

Доста по-късно самият Ципрас влиза в парламента. До последната минута той все още се опитва да убеди потенциалните скептици, а в мрежата вече циркулира хаштагът  #WhereIsTsipras?

Той отива до трибуната и поставя депутатите пред простия избор: „Ако смятате, че това е истинско изнудване, няма друг вариант освен ние заедно да поемем бремето на това решение“. Той изглежда уморен от последните няколко дни, лицето му е бледо, но изрича страстно речта си. „Аз съм горд от тази борба, поставих знак за достойнство“, крещи Ципрас. Преди всичко Гърция щяла сега да получи приблизително 85 млрд. евро за следващите три години, а това щяло да стигне, за да се покрият разходите и да се инвестира. „Аз няма да позволя това правителство да подаде оставка", заяви Ципрас. Министрите до него се изправят и ръкопляскат шумно.

На улицата протестиращите са изблъскани от полицията към Акропола. „Правителството на Сириза е точно като старите правителства", казва един мъж на около 50 години, който крачи в края на тълпата. Той носи риза и очила и твърди, че не е част от комунистическата партия. Защо е тук ли? Той се смее. „Защото аз съм против меморандума. Ние не можем да понесем това". И дори не може да си спомни в колко подобни демонстрации вече е участвал. "Следващият път, когато дойдеш в Атина, трябва да си купиш малка газова маска", казва той. "Струва около 20 евро" и сочи към улица „Сигру“, над която се стеле гъста мъгла. Димът е причинен от пожар, предизвикан от демонстрантите, както и от димни гранати на полицията. Чуват се изстрели. „По-рано подобни оръжия ползваха само срещу терористи“, казва той. „Сега всичко им е разрешено“.

Изглежда, че полицията е постигнала целта си, защото тълпата се разпръсква. Малко по-късно идва и пожарна, която гаси огъня от контейнерите и почиства остатъците. Зад тълпата остава една тъмна, мръсна и опожарена улица.

В парламента междувременно тече поименното гласуване. Ципрас е първи. "Nai", (Да - бел. ред.) казва той убедено. Много подобни „Nai” последват, някои не толкова убедителни. Но и много "Oxi" (Не). Като това на бившия финансов министър Янис Варуфакис, когото Ципрас доскоро считаше за свой довереник. През залата минава шепот. Малко по-късно и министърът на енергетиката и лидер на лявата платформа Панайотис Лафазанис, отхвърля предложеието. И, разбира се, Зои също гласува с не. 

В края на краищата има 32 вота „не“ и шестима въздържали се – почти една трета от фракцията на Сириза. При общо 229 гласа „за“ това няма особено влияние над резултата, но показва, че през следващите дни и седмици Ципрас няма собствено мнозинство.

След седем дни, в сряда, предстои следващото гласуване за мерките за строги икономии. А това бе едва първата от многото дълги нощи на мъчителни решения. Тя е особено дълга. А към два часа сутринта в кафенето на парламента се чува как една секретарка дава особена поръчка: „Три уискита за офиса на премиера“. Повече по темата за Гърция можете да четете тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:52 | 13.09.22 г.
fallback