Гърция избра да каже „Не“ на изискванията за спорните строги икономии и реформи на международните кредитори.
61,31 процента от гърците са заявили "не" на предложенията на кредиторите на референдума днес, според окончателните резултати при 100% от обработени гласове, съобщи гръцкото Министерство на вътрешните работи.
Според официална прогноза на резултата от референдума вотът "не" ще надхвърли 61 процента, заяви представител на агенция SingularLogic, която обработва резултатите за Mинистерството на вътрешните работи.
Tакъв резултат представлява огромна победа за премиера Алексис Ципрас, който призова избирателите да гласуват с "не" на предложения спасителен пакет, окачествен от него като "унижение" и "ултиматум" от страна на кредиторите.
Високопоставени представители на гръцкото правителство, което твърди, че вот "не" ще засили позициите му, за да се осигури по-добра сделка от страна на международните кредитори след месеци на спорове, веднага заявиха, че ще се опитат да рестартират преговорите с европейските партньори възможно най-скоро.
"Преговорите, които ще възобновим, следва да приключат най-скоро, дори в рамките на 48 часа", заяви говорителят на правителството Габриел Сакеларидис пред гръцка телевизия. “Ние ще предприем всички възможни усилия, за да подпечатаме споразумението възможно най-скоро”.
На свой ред депутатът от СИРИЗА Никос Филис изрази мнение „че резултатите от референдума ще позволят на правителството да предприеме бързи действия за постигане на споразумение с кредиторите“.
Гръцкият държавен министър Никос Папас пък смяка, че до 20 юли ще има споразумение с кредиторите на страната. Това той обяви в профила си в Twitter. Припомняме, че на 20 юли Гърция трябва да плати 3,5 млрд. евро на Европейската централна банка.
Над 50 на сто е била активността на днешния референдум в Гърция, заяви вътрешният министър Никос Вуцис, цитиран от DPA. За да е валиден референдумът, на него трябваше да са гласували поне 40% от гласоподавателите.
Референдумът показва и разделението между поколенията. Сред по-младите гласоподаватели 67% предпочитат да гласуват с "Не", докато при по-възрастните този дял е само 37 на сто, предава гръцкият журналист Янис Куцомитис.
По-рано агенция Bloomberg цитира резултатите от проучване на института за общественото мнение MRB, според който 49 до 54 на сто от гласуващите са гласували с „Не“ - тоест срещу пакета реформи на европейските партньори. За „Да“ са гласували 46 до 51 на сто. И втора агенция – Marc, счита, че лагера на „Не“ води. Според нея 49,5 до 54,5 на сто са гласували с „не“, докато 45,5 до 50,5 на сто – с „Да“.
В пресцентъра в Zappeio Mansion има около 700 журналисти и 100 фоторепортери. Това впрочем е символично място - през 1979 г. тук тогавашният премиер Константинос Караманлис подписва споразумение за асоцииране, според което през 1981 г. Гърция трябва да стане част от Европейската икономическа общност, предшественика на ЕС. Дали сега няма да последва изход от еврозоната, а впоследствие и от ЕС? Много експерти очакват хаос и срив на местните финансови институции, които от дълго време са зависими от финансирането на ЕЦБ.
Кризата в Гърция ескалира в последните дни, а местните банки ще останат затворени поне до 6 юли – денят след референдума за спасителната програма, предложена от Европа. За решението за затваряне на банките в Гърция съобщи председателят на Piraeus Bank Антимос Томопулис още преди седмица.
Припомняме, че в нощта на 26 срещу 27 юни гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви свикването на референдум за следващата неделя. „Въпросът на референдума ще бъде дали ние да приемем предложенията (на кредиторите) или да ги отхвърлим", обяви Ципрас в предавано по всички телевизионни канали обръщение.
По-късно финансовите министри на еврозоната отказаха да удължат срока на действие на втората помощна програма за Гърция, която приключва на 30 юни.
"Колкото и да съжаляваме, спасителният план ще изтече на 30 юни", заяви председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум на пресконференция в Брюксел. "Не можем да го удължим повече. Трябва да осигурим стабилността на еврозоната".
Дни по-късно Гърция не успя да погаси дължимата вноска към Международния валутен фонд. Изпълнителният съвет на МВФ, който представлява 188 държави, останa на твърдата си позиция и още през нощта срещу сряда (българско време) обяви, че Гърция е в просрочие.
* Актуално към 7.37 часа
преди 9 години Хаха... Претакате ли зелето, анализаторите? Некои са дежурили през уикенда заедно с лемура Шулц да пишат глупости из нета и да дигат пушилка, да дано гърците се объркат в тъмната стаичка, ама йок!Меркел отърча в Париж при другия пациент на АНС да мътят какви ще ги дъвчат утре, че ще трябва да се надупят на Ципрас, ама как да стане по-безболезнено... хаха! Ама защо ли тя хукна? До не би тъмнокожият й Шеф да я е натирил?ГоУеми прогнози, гоУеми анализи, драхми, ебахми... Да бехте прочели по-внимателна статията на "гордия гръкоамериканец Джеймс Ставридис - бивш Върховен главнокомандващ Обединените въоръжени сили на НАТО"! Такива чичковци много рядко пишат из медиите и никога не е случайно!!!Я пак прочетете, наблизо е:http://***.investor.bg/analizi/91/a/grexit-shte-ima-seriozni-geostrategicheski-posledstviia-197970/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако сега и от някъде ги изкарат ПАРИТЕ които дължат и ги върнат ,ще им сваля шапка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Гърците съвсем ми паднаха в очите!Това не е държава.Гърците не са народ, а някаква пасмина.Преди малко гледах репортаж директно от площада в Атина, където са се събрали около хиляда души да празнуват "НЕ"-то от референдума.Когато репотерът попита една иначе инелигентна на вид дама кой все пак е натрупал този огромен кредит, знаете ли какво отговори тя?Тя каза, че нямало такова нещо!?Нямало такъв кредит!?Всичко това било измислено от банките и междунароният валутен фонд!!!??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това са твоите мечти , ама реалността е друга . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Точно - някой от техните политици беше казал " Ние да не сме като българите да дойде някой от Америка и да ни казва в какъв поток да участваме. Ние сме свободни хора". Направете си едно елементарно сравнение между Кунева и Ципрас и ще откриете разликата - Куневица изтъргува АЕЦ-а за пост на еврокомисар, докато Ципрас сам си заложи главата на дръвника и спечели.А иначе самия референдум няма никаква правна стойност, а си е едно обикновено допитване до населението. Но има голяма политическа стойност, щото с тоя вот Ципраса хем прехвърли отговорността върху гърците, хем отива с голям бонус на преговорите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Бе не се прави и ти на луд , бе ...много ти знае швабата кат си купува облигации, къде му отиват парите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Явно в Гърция живеят много способни ,богати и образовани хора които нямат нужда от чужда помощ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щом могат да се справят в живота без ЕС и ЕЦБ браво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Браво, браво, браво Гърция !!!!Сбогом, Германия ):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Те казват "НЕ", ама 3/4 искат да запазят еврото. Какво излизане, какви пет драхми ? Лапачка искат и прислуга. отговор Сигнализирай за неуместен коментар