Гърция избра да каже „Не“ на изискванията за спорните строги икономии и реформи на международните кредитори.
61,31 процента от гърците са заявили "не" на предложенията на кредиторите на референдума днес, според окончателните резултати при 100% от обработени гласове, съобщи гръцкото Министерство на вътрешните работи.
Според официална прогноза на резултата от референдума вотът "не" ще надхвърли 61 процента, заяви представител на агенция SingularLogic, която обработва резултатите за Mинистерството на вътрешните работи.
Tакъв резултат представлява огромна победа за премиера Алексис Ципрас, който призова избирателите да гласуват с "не" на предложения спасителен пакет, окачествен от него като "унижение" и "ултиматум" от страна на кредиторите.
Високопоставени представители на гръцкото правителство, което твърди, че вот "не" ще засили позициите му, за да се осигури по-добра сделка от страна на международните кредитори след месеци на спорове, веднага заявиха, че ще се опитат да рестартират преговорите с европейските партньори възможно най-скоро.
"Преговорите, които ще възобновим, следва да приключат най-скоро, дори в рамките на 48 часа", заяви говорителят на правителството Габриел Сакеларидис пред гръцка телевизия. “Ние ще предприем всички възможни усилия, за да подпечатаме споразумението възможно най-скоро”.
На свой ред депутатът от СИРИЗА Никос Филис изрази мнение „че резултатите от референдума ще позволят на правителството да предприеме бързи действия за постигане на споразумение с кредиторите“.
Гръцкият държавен министър Никос Папас пък смяка, че до 20 юли ще има споразумение с кредиторите на страната. Това той обяви в профила си в Twitter. Припомняме, че на 20 юли Гърция трябва да плати 3,5 млрд. евро на Европейската централна банка.
Над 50 на сто е била активността на днешния референдум в Гърция, заяви вътрешният министър Никос Вуцис, цитиран от DPA. За да е валиден референдумът, на него трябваше да са гласували поне 40% от гласоподавателите.
Референдумът показва и разделението между поколенията. Сред по-младите гласоподаватели 67% предпочитат да гласуват с "Не", докато при по-възрастните този дял е само 37 на сто, предава гръцкият журналист Янис Куцомитис.
По-рано агенция Bloomberg цитира резултатите от проучване на института за общественото мнение MRB, според който 49 до 54 на сто от гласуващите са гласували с „Не“ - тоест срещу пакета реформи на европейските партньори. За „Да“ са гласували 46 до 51 на сто. И втора агенция – Marc, счита, че лагера на „Не“ води. Според нея 49,5 до 54,5 на сто са гласували с „не“, докато 45,5 до 50,5 на сто – с „Да“.
В пресцентъра в Zappeio Mansion има около 700 журналисти и 100 фоторепортери. Това впрочем е символично място - през 1979 г. тук тогавашният премиер Константинос Караманлис подписва споразумение за асоцииране, според което през 1981 г. Гърция трябва да стане част от Европейската икономическа общност, предшественика на ЕС. Дали сега няма да последва изход от еврозоната, а впоследствие и от ЕС? Много експерти очакват хаос и срив на местните финансови институции, които от дълго време са зависими от финансирането на ЕЦБ.
Кризата в Гърция ескалира в последните дни, а местните банки ще останат затворени поне до 6 юли – денят след референдума за спасителната програма, предложена от Европа. За решението за затваряне на банките в Гърция съобщи председателят на Piraeus Bank Антимос Томопулис още преди седмица.
Припомняме, че в нощта на 26 срещу 27 юни гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви свикването на референдум за следващата неделя. „Въпросът на референдума ще бъде дали ние да приемем предложенията (на кредиторите) или да ги отхвърлим", обяви Ципрас в предавано по всички телевизионни канали обръщение.
По-късно финансовите министри на еврозоната отказаха да удължат срока на действие на втората помощна програма за Гърция, която приключва на 30 юни.
"Колкото и да съжаляваме, спасителният план ще изтече на 30 юни", заяви председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум на пресконференция в Брюксел. "Не можем да го удължим повече. Трябва да осигурим стабилността на еврозоната".
Дни по-късно Гърция не успя да погаси дължимата вноска към Международния валутен фонд. Изпълнителният съвет на МВФ, който представлява 188 държави, останa на твърдата си позиция и още през нощта срещу сряда (българско време) обяви, че Гърция е в просрочие.
* Актуално към 7.37 часа
преди 9 години Алоооооу!Аристократа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Той е още на цветните фигурки - червена - гняв, омраза, проблеми, синя - любов, нежност, благополучие... В съседната кооперация има едно момченце със синдром на Даун, но ходи на терапия и напредва детето - вече познава два цвята и с тях се опитва да се изразява... хаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ами като покажеш, как МВФ "извади" пари и им ги "даде", така и гърците ще направят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Впрочем, онзи "гений" , който твърди "от данъци милиарди ", знае ли изобщо какво са ЗАДЪЛЖЕНИЯТА на една държава, когато влезе в ез? Какво знае за това? http://***.esm.europa.eu/index.htm The European Stability Mechanism is the permanent crisis resolution mechanism for the countries of the euro area. The ESM issues debt instruments in order to finance loans and other forms of financial assistance to euro area Member States.The decision leading to the creation of the ESM was taken by the European Council in December 2010. The euro area Member States signed an intergovernmental treaty establishing the ESM on 2 February 2012. The ESM was inaugurated on 8 October 2012. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Влизането в ЕС се подготвя "старателно" чрез предатели!Същото като в НАТО!Условията са, продай си държавата, и ще живееш в рай!Просто политиците ни са "отбрани"Един Вучков не го изтърпяха и няколко мецеса, защото не е от "техните"!Министерства, служби, всичко е под контрол на лихварите!И защо ли в Лисабонския договор няма условия за напускане??Но това е друга тема!Явно не си дорасал за това! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Браво даскале отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години http://***.esm.europa.eu/press/releases/efsf-board-of-directors-reserves-its-rights-to-act-upon-greeces-default.htm"...Mr Regling said: The EFSF is Greeces biggest creditor...." Въпрос- EFSF "евробанкстери" ли е? :D:D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пише се "Пролетариат" , а ти какъв си , капиталист ли или... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години """"""""""Кои точно са лихварите? Европейските данъкоплатци, които финансират сиртакито на гърците?"""""""""""""""""Я направи една елементарна сметка, колко пари искат от гърците и колко са дали, под формата на балон!Тя вярата Ви в Господа е по-слаба, отколкото в МВФ и пудела ЕЦБ!В транзакциите на "даване" стоят единствено цифри, без покритие! Никакво! Даже и балон не е, щото в балона има някакъв газ!А искат връщане на кеш пари, зад които стои ТРУДЪТ на хората, демек да се узаконят транзакциите на лихварите!А тая песен, че данъкоплатците давали пари, я ако ходите по университетчета, дето Ви промиват мозъците, им покажете среден пръст и се огледайте!От данъци милиарди!?Стига де, ако акълът не Ви стига, не е валидно за всички! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Може би трябваше първо да поискам разрешение , за да коментирам прогнозите Ви относно бъдещето на Гърция.Извинен ли съм ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар