Предвид високата несигурност за европейските пазари заради кризата в Гърция Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова в случай на нужда да предприеме нови мерки.
„ЕЦБ винаги досега има еднозначна позиция – ако трябва да направим повече, правим повече“, заяви членът на Изпълнителния съвет на банката Беноа Кьоре в неделя по време на конференция в Екс-ан Прованс, Южна Франция, цитиран от Ройтерс.
„Ние ще приложим, ако се наложи, нужните инструменти“, добави той. Кьоре обаче не уточни какви точно мерки има предвид и в какъв обем биха били те.
По-рано през миналия месец Кьоре заяви, че не изключва излизане на Гърция от валутния съюз. „Това било нещо възможно, макар и не онова, което желаела ЕЦБ“, заяви Кьоре в интервю. Това представлява досега най-еднозначното признание на водещ представител на централната банка за това, че Grexit всъщност е възможен.
В затъналата от дългове Гърция днес гражданите гласуват за изискванията за спорните строги икономии и реформи на международните кредитори. Ако те бъдат отхвърлени, много експерти очакват хаос и срив на местните финансови институции, които от дълго време са зависими от финансирането на ЕЦБ.
Кризата в Гърция ескалира в последните дни, а местните банки ще останат затворени поне до 6 юли – денят след референдума за спасителната програма, предложена от Европа. За решението за затваряне на банките в Гърция съобщи председателят на Piraeus Bank Антимос Томопулис още преди седмица. Припомняме, че в нощта на 26 срещу 27 юни гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви свикването на референдум за следващата неделя. „Въпросът на референдума ще бъде дали ние да приемем предложенията (на кредиторите) или да ги отхвърлим", обяви Ципрас в предавано по всички телевизионни канали обръщение.
По-късно финансовите министри на еврозоната отказаха да удължат срока на действие на втората помощна програма за Гърция, която приключва на 30 юни.
"Колкото и да съжаляваме, спасителният план ще изтече на 30 юни", заяви председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум на пресконференция в Брюксел. "Не можем да го удължим повече. Трябва да осигурим стабилността на еврозоната".
Дни по-късно Гърция не успя да погаси дължимата вноска към Международния валутен фонд. Изпълнителният съвет на МВФ, който представлява 188 държави, останa на твърдата си позиция и още през нощта срещу сряда (българско време) обяви, че Гърция е в просрочие.