Германският федерален министър на финансите Волфганг Шойбле не смята, че има заплаха за зараза от гръцкия банков сектор към другите финансови институции в Европа.
„Дори ако се стигне до срив на отделни банки, опасността от зараза е сравнително малка", казва той в интервю за булевардния вестник Bild ден, преди предстоящия утре в Гърция референдум за това дали да бъдат приети условията, поставени от международните кредитори.
„Пазарите реагираха много предпазливо в предишните дни. Това показва, че проблемът е под контрол".
„Банките в Гърция са засега затворени, а европейският банков регулатор следи ситуацията“, пояснява финансовият министър.
В Гърция банките бяха затворени в понеделник, за да се предотврати срива на финансовата система предвид масовото теглене на депозити и пари от банкоматите. Само за пенсионери, които често нямат банкови карти, клоновете бяха временно отворени за три дни. На банкоматите гърците имат право да теглят по до 60 евро на ден. В допълнение, правителството въведе контрол върху капиталовия трансфер.
Шойбле заяви още, че провалът на преговорите с Гърция е бил очакван, тъй като страната "не иска никаква програма за реформи“.
„Когато се запознахме с икономическите данни и при условие че вземахме на сериозно изявленията на (гръцкия премиер, б. ред.) Алексис Ципрас преди и след (избирането му на поста в началото на тази година), можеше да предположим с увереност, че гръцкото правителство не иска никаква програма за реформи", казва Шойбле
По тази причина "още от началото (е бил) твърде скептичен що се отнася до резултата от разговорите с правителството в Атина". "Това, че този скептицизъм накрая се потвърди, изобщо не ме учудва", казва Шойбле. Германският финансов министър е известен със своята твърда позиция към Гърция.
Според него само гърците могат да отговорят на въпроса дали ще останат в еврозоната или не. „Но едно нещо е ясно: ние няма да изоставим хората в Гърция в беда", подчертава той.
В петък Волфганг Шойбле потуши ентусиазма на гръцкия си колега Янис Варуфакис, че скоро след референдума ще се стигне до сделка. По-рано Варуфакис коментира, че споразумението „малко или много“ е готово.
„Предложението, за което ще се гласува в неделя, вече не е на масата на преговорите“, заяви Шойбле пред Bild. По думите му първо трябва да се изчака вотът, а след това Гърция трябвало да подаде молба за възобновяване на преговорите.
Всичко за Гърция четете тук!