Строго погледнато, гръцките граждани трябва да гласуват в неделя само за няколко реформи: пенсиониране на 67 години, ДДС, приватизация. Но политическото значение на референдума е много по-голямо. По същество иде реч за въпроса дали гърците да одобрят нов спасителен пакет, със свързаните с него мерки за икономии или дали ще рискуват пълен срив на гръцката икономическа и финансова система, като най-накрая се отърват от омразните кредиторите.
Не само при много гърци, също така и в Брюксел и Берлин несигурността преди понеделник е голяма. Докато гръцкото правителство на Алексис Ципрас убеждава сънародниците си да гласуват с "не" на исканията за реформи, представителите на ЕС и еврогрупата се опитват възможно най-ясно да покажат какви са заплахите в този случай. „Ако хората казват, че не искат това, то няма повече основание за нова програма за помощ", предупреди в четвъртък председателят на еврогрупата Йерун Диселблум. „Тогава вече дори няма основа за Гърция в еврозоната".
Съдържателните думи имат доста сериозен фон - въпреки че все още не е ясно дали Гърция наистина трябва да излезе от еврозоната, ако гласува с "Не“, то за страната ще стане много трудно, пише Der Spiegel. „Да“, от друга страна, все още може да предотврати най-лошите последствия, отправят послание кредиторите.
Какво ще се случи след понеделник? В свои анализи от Barclays и Bloomberg представиха нагледно какви могат да са изходите за страната след провеждането на референдума.
Barclays разглежда възможните сценарии във времеви хоризонт до края на септември.