В най-големите гръцки банки в момента нещата вървят като по азбуката: пенсионери, чиито фамилии започват с букви от А до И, можеха в сряда да се наредят на опашките пред клоновете, за да получат пари. Буквите от К до M трябва да се редят в четвъртък, а в петък най-накрая следват буквите Н до Омега.
Тоест – има някакъв определен ред. Но какво от това, ако някои гръцки пенсионери не знаят правилата и чакат напразно за парите си? Точно както жената, която тази сряда от 4 часа сутринта е дошла пред клон на National Bank of Greece в атинския квартал Ампелокипи. Тя си е взела нещо за пиене и за хапване и едва по-късно научава от други пенсионери, че е дошла напразно. Последното име на жената започва с K, така че тя трябва да се реди в четвъртък. А за правилото с азбуката, което банката е определила след полунощ, не е чувала нищо, пише в свой репортаж германският Der Spiegel.
Действието се развива един ден след изтичането на срока на помощната програма на европартньорите за Гърция и след като правителството в Атина изпусна крайния срок за погасяване на транш в размер на 1,55 милиарда евро към МВФ.
По този начин Гърция фактически изпадна в несъстоятелност, но все още налице са така наречените спешни заеми на централната банка към гръцките финансови институции.
Тази сряда много пенсионери се редят пред редица банкови клонове, за да получат пари. В продължение на три дни около хиляда клонове във всички краища на страната ще бъдат отворени – само и изключително за пенсионери, тъй като много от тях не разполагат с дебитна или кредитна карта. Така че те не биха могли, подобно на останалите граждани на страната, да идат до банкомати, където от началото на капиталовия контрол могат да се теглят до 60 евро на ден.
Запомнящи се сцени се случват пред някои филиали, но същевременно те поставят под въпрос все още широко разпространения на Запад и фалшив образ за предполагаемите гръцки „луксозни пенсионери“.
Пред банките са много възрастни дами и господа, някои от които са далеч от представата за заможни хора. За много от тях парите стигат само за покриване на разходите, мнозина издържат деца или внуци, които нямат работа. А сега се блъскат, държат бели картончета с номера, които са им раздадени от господа в костюми още пред банките. „Кой беше следващ“, питат служителите, след което някой вдига ръка и получава картон с номер.
И в нормални времена в началото на месеца пред гръцките банки има опашки с пенсионери. Само че тогава те получават подобни карти с номера в самите филиали, а сега - навън, на улицата. Влизат само тогава, когато служител отвори вратата на банката.
Въпреки това повечето хора са спокойни, малцина се нервират. Както 67-годишен пенсионер с бели коси и бяла брада. Сакис е първото му име, но не назовава фамилията си. Сакис псува, толкова високо, че се чува и от другата страна на улицата. „Това е измама“, вика той, докато държи в ръце своята спестовна книжка. В нея е отбелязана сумата на пенсията му - 651,36 евро. Само че последното постъпление е от 29 май. Пенсията за юни не е преведена и в сряда, очевидно неговата пенсионна каса OAEE не е превела парите все още. „Депутатите обаче си получиха заплатите, нали“, крещи Сакис, преди да си тръгне.
Пред друг банков филиал пенсионерите разговарят за неизвестното бъдеще на страната си. Много се надяват Гърция да остане в еврозоната, други желаят завръщане към драхмата. „Еврото е твърде скъпа валута за нас“, казва един мъж. А жената до него смята, че страната ѝ е трябвало предварително да знае какво значи да си член на валутния съюз. Гърция не е била подготвена за това, смята тя. „И сега плащаме горчива цена“.
Снимки от опашките вижте в галерията на Investor.bg
Всичко за Гърция четете тук!