Гърция не възнамерява да плати във вторник транша си към МВФ, който е на стойност над 1,54 млрд. евро, пише Wall Street Journal, позовавайки се на правителствен източник. Новината бе потвърдена и от Dow Jones.
Какви биха били последиците, ако Гърция наистина не плати транша? В МВФ ще се задейства процес от няколко етапа.
Непосредствено след вторник институцията ще предупреди страната, че трябва незабавно да погаси задълженията си. Докато не се случи това правителството в Атина няма да има достъп до други ресурси на фонда. При това трябваше да се изплатят около 19 млрд. долара по една изтичаща в края на март 2016 г. помощна програма.
Две седмици по-късно ръководството на МВФ ще направи нови постъпления към финансовия министър на Гърция Янис Варуфакис, за да го убеди, че положението е сериозно. След месец и ръководителят на МВФ Кристин Лагард следва да уведоми официално Борда на директорите на МВФ за забавата в плащането. Въпреки това обаче преди дни Лагард заяви, че няма да изчака месец, а в случай на забавяне ще уведоми борда веднага.
Два месеца по-късно Лагард следва да предаде на Борда официална писмена жалба срещу забавянето на плащането. И едва след три месеца предстои публикуването на формалното обявление на МВФ. В него ще се установи, че Гърция ще бъде отрязана от каквито и да е програми на фонда и няма да може да ползва вече договорени средства, докато не плати пропуснатите задължения.
В дългосрочен план страната е заплашена и от процес, а след 18 месеца – от отнемане на правото на глас в МВФ. Ако до 24 месеца отношенията с институцията не бъдат поправени, Гърция може да бъде изключена от МВФ.
Наскоро от МВФ припомниха, че са получавали плащания от Гърция в същия ден, когато е бил падежът по дълга. Говорителят на фонда Джери Райс посочи пред репортери в четвъртък във Вашингтон, че Лагард вероятно ще уведоми Изпълнителния съвет своевременно, ако Гърция пропусне плащане, с оглед на важността на случая, вместо да изчака един цял месец.
На Гърция бяха обещани общо 48,1 млрд. евро от МВФ. От тези средства 16,3 млрд. евро предстоеше да бъдат платени до март 2016 г., при условие, че Атина успешно проведе втората икономическа стабилизационна програма.
Страната обслужваше дълга си в срок до този месец, когато се възползва от възможността да обедини четири плащания към Фонда на обща стойност 1,6 млрд. евро, които да бъдат платени на края на месеца. По-старите дългове на МВФ са при лихва 3,5 процента, което превишава лихвата по спасителните заеми от еврозоната.
По-рано през деня пък стана ясно, че страната e изплатила навреме вноската от 50 000 евро на Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF). Новината съобщи германският Handelsblatt, позовавайки се на говорител на фонда. И макар че става дума за малка сума, преводът на сумата бе важен. Ако Гърция не бе платила сумата, то официално спасителният фонд трябваше да регистрира дефолт. Ето защо преводът на сумата се счита за знак за това, че правителството в Атина не желае допълнителна ескалация на напрежението.
Greece won't pay IMF tranche due Tuesday, government official says http://t.co/xnCG6c6baX
— WSJ Breaking News (@WSJbreakingnews) June 29, 2015По-рано днес стана ясно, че в неделя Гърция е поискала спешно от ЕЦБ искане за нови около 6 млрд. евро към националния фонд за финансова стабилност. В същото време се очаква ЕЦБ да продължи подкрепата си за гръцката банкова система до референдума на 5 юли, т.е. след края на програмата "пари срещу реформи", изтичаща във вторник в полунощ, съобщи Ройтерс, позовавайки се на източници, запознати с хода на събитията във Франкфурт и Атина. Централната банка на Гърция е поискала управителният съвет да увеличи с още 6 млрд. евро фонда за спешно подпомагане с ликвидност ELA (Emergency Liquidity Assistance), в който има 89 млрд. евро. ЕЦБ обаче е отказала искането.
Още по темата за гръцката криза четете тук