fallback

ЕС може да "спре часовника" до референдума в Гърция в неделя

Доколкото днешната ситуация не е предвидена в европейското законодателство, необходимо е да се прояви въображение, твърди Мартин Шулц

17:30 | 29.06.15 г. 4
Автор - снимка
Създател

Настоящото положение, свързано с Гърция, не е предвидено в европейската правна рамка. Възможно е да прибегнем до процедура по "спиране на часовника" до произвеждането на насрочения за неделя референдум в Гърция. Това съобщи на пресконференция  председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, цитиран от БТА.

Той направи това изявление след извънредна среща на председателския съвет на ЕП с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. По-рано днес Юнкер призова гърците да гласуват на референдума със "за". Шулц заяви, че институциите на ЕС се присъединяват към този призив.

Доколкото днешната ситуация не е предвидена в европейското законодателство, необходимо е да се прояви въображение, заяви  Шулц. Той допусна, че е възможно до утре  вечер, когато официално изтича действащата спасителна програма за Гърция, да бъде свикана нова извънредна среща на държавните и правителствените ръководители от еврозоната, или на министрите на финансите (Еврогрупата).

Компромисът в петък беше много близо. Одобрихме днес призив за връщане към преговорите до утре вечер, съобщи Шулц. „Ще тичам и ще се боря, за да убедя гърците да останат в еврозоната и с нас, готов съм да пътувам до Атина и да разговарям с хората. Споразумението, предложено от ЕК, означава 30 млрд. евро да постъпят направо в Гърция, извън средствата срещу безработицата и за развитието на ифраструктурата. Това е възможност, а не унижение“, коментира председателят на ЕП.

По неговите думи свикването на референдум е правно основателно действие. Шулц поясни, че макар да не е ясен въпросът на референдума, очаква се той да очертае отношението към предложенията на ЕК.

Последните предложения на ЕК не предвиждаха повишаване на ДДС за тока и лекарствата, нито намаляване на пенсиите и заплатите; имаше предложение за  по-високи данъци за по-заможните и за намаляване на отбранителните разходи, уточни той.  

Развитието на гръцката криза можете да следите тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:33 | 14.09.22 г.
fallback