fallback

Шойбле обещава подкрепа за Гърция

Еврозоната ще направи всичко по силите си, за да няма зараза и да задържи Гърция в зоната, заяви и Йерун Диселблум

22:46 | 27.06.15 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След първоначалния шок от обявяването на решението за организиране на референдум приятелски коментари идват точно от там, откъдето са малко очаквани.

Редица министри подчертават, че Гърция е член на еврозоната и ще остане такъв. Същевременно валутният съюз щял да използва всички свои инструменти, за да гарантира стабилността на еврото, заяви председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум. „Вратата за Гърция е отворена“, добави той.

Extraordinary #Eurogroup meeting - Final Press Conference @J_Dijsselbloem #Greece http://t.co/ijVLqWq4TD pic.twitter.com/m5Fhqai9bd

— EU Council TV News (@EUCouncilTVNews) June 27, 2015

Преди няколко часа тонът на Диселблум бе доста по-критичен. Нова среща обаче не е насрочена, поясни холандецът. Това обаче можело бързо да се промени в случай на нужда, добави той.

Според германския финансов министър Волфганг Шойбле еврозоната ще направи всичко по силите си, за да се пребори с възможността от зараза от кризата в Гърция. Подобна опасност за зараза дори не съществува, заяви Шойбле след заседанието на 18-те финансови министри, след като гръцкият им колега Янис Варуфакис напусна срещата.

Според Шойбле обаче еврозоната ще направи всичко по силите си да запази Гърция в единната зона и да ѝ помогне при очакваните през следващите дни проблеми.

Според германския министър обаче вече не съществува възможност за преговори, нито за удължаване на спасителната програма.

След втората среща и еврокомисарят Пиер Московиси, и вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис заявиха, че Гърция остава част от еврозоната. 

„18 страни заявиха ясно, че Гърция е в еврозоната и трябва да остане в нея, независимо от трудностите, пред които сме изправени сега“, заяви и френският финансов министър Мишел Сапен.

Колко голяма е опасността от колапс на гръцкия финансов сектор показват събитията от днешния ден. Само днес обезпокоените банкови клиенти са изтеглели около 1 млрд. евро, твърди SPIEGEL ONLINE. Дали и през следващите дни ще има достатъчно пари, за да се зареждат банкоматите, зависи от решението на Европейската централна банка, чийто борд ще проведе заседание утре.

Междувременно в  в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд гръцкият премиер Алексис Ципрас е заявил, че референдум по предложенията на кредиторите към Гърция "ще има независимо от решението на Еврогрупата". Разговорът е бил далеч от сърдечен. В отговор на протестите на Меркел, че референдумът в крайна сметка ще се сведе до избор "между еврото и драхмата", Ципрас заяви, че „не е така. Това е родното място на демокрацията. Ние сме суверенна държава и няма да позволим да ни бъде диктувано какъв въпрос да поставим на този референдум. Референдумът ще се проведе независимо от решението на Еврогрупата“. 

От Атина обаче идват обезпокоителни сигнали. Гласуването за решението за провеждане на референдум може да бъде отложено. Както пише германският Bild, бившият вътрешен министър Димитрис Карязидес и сегашен депутат от „Нова Демокрация“ обяви, че партията му ще поиска вот на недоврие към правителството. Ако това се случи, законите предвиждат поне тридневни дебати на парламента. А с това ще бъде отложено и гласуването за общественото допитване.

 

My cartoon Saturday @TheTimes. Is the future this bleak for Greece? #Grexit #GreeceCrisis pic.twitter.com/V7eIDeZZhn

— Peter Brookes (@BrookesTimes) June 27, 2015

 

Без споразумение и одобрение от страна на парламентите в Гърция и други държави от еврозоната до 30 юни блокираните спешни кредити ще пропаднат. Става дума за около 7,2 милиарда евро, предоставени от европейците и Международния валутен фонд (МВФ). Освен това няма да може да се използват и около 11 млрд. евро, които бяха предназначени за стабилизиране на гръцките банки. Въпреки своите финансови затруднения обаче на 30 юни Гърция ще трябва да изплати заем в размер на 1,540 милиарда евро към МВФ.

Предвид ескалацията от окончателен провал са заплашени и продължаващите вече пет месеца преговори за реформи между донорите и правителството в Атина.

Припомняме, че в нощта на петък срещу събота гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви свикването на референдум за следващата неделя. „Въпросът на референдума ще бъде дали ние да приемем предложенията (на кредиторите) или да ги отхвърлим", обяви Ципрас в предавано по всички телевизионни канали обръщение. 

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:01 | 13.09.22 г.
fallback