fallback

Варуфакис: Инатът на Еврогрупата навреди на авторитета ѝ

В случай, че програмата за Гърция бъде удължена, правителството ще призове гръцкия народ да гласува с "Да" на референдума, твърди финансовият министър

20:08 | 27.06.15 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Отказът на Еврогрупата да удължи след 30 юни срока на действие на плана за финансово подпомагане на Гърция крие опасност да нанесе траен удар по еврозоната, заяви днес в края  на заседанието на Еврогрупата гръцкият финансов министър Янис  Варуфакис, цитиран от Ройтерс.

Отказът от удължаването (на програмата за помощта, б. ред.) със сигурност ще  накърни авторитета на Еврогрупата като демократичен съюз и се опасявам, че тази щета може да се окаже трайна", заяви гръцкият финансов министър, чиято страна по-рано отхвърли предложенията на кредиторите си, за да избегне обявяване на неплатежоспособност.

Гърция "продължава да се бори за постигане на споразумение в последната минута до вторник", когато страната е изправена пред опасността от фалит, ако не се договори с кредиторите си, допълни Варуфакис на специална пресконференция, след като напусна заседанието на финансовите министри, което продължи без гръцки представители.

„Ако такова споразумение бъде постигнато, то ние ще кажем на  гръцкия народ да гласува с "да" на референдума, който Атина реши да организира на 5 юли“, допълни Варуфакис. 

Последното изречение обаче противоречи на острия тон, с който късно през нощта гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви организирането на референдума. В обръщението си към избирателите той нарича плана на кредиторите "непоносимо бреме" за нацията и призова гърците да дадат "категоричен отговор" на "този ултиматум".

"Гърци, след това изнудване да приемем орязване на разходите и една унизителна програма за съкращения, която няма край и няма изглед да ни изправи на крака, ви призовавам да решите патриотично и гордо, както повелява гордата история на гърците", заяви премиерът.

Без споразумение и одобрение от страна на парламентите в Гърция и други държави от еврозоната до 30 юни блокираните спешни кредити ще пропаднат. Става дума за около 7,2 милиарда евро, предоставени от европейците и Международния валутен фонд (МВФ). Освен това няма да може да се използват и около 11 млрд. евро, които бяха предназначени за стабилизиране на гръцките банки. Въпреки своите финансови затруднения обаче на 30 юни Гърция ще трябва да изплати заем в размер на 1,540 милиарда евро към МВФ.

Предвид ескалацията от окончателен провал са заплашени и продължаващите вече пет месеца преговори за реформи между донорите и правителството в Атина.

Припомняме, че в нощта на петък срещу събота гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви свикването на референдум за следващата неделя. „Въпросът на референдума ще бъде дали ние да приемем предложенията (на кредиторите) или да ги отхвърлим", обяви Ципрас в предавано по всички телевизионни канали обръщение.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:25 | 13.09.22 г.
fallback