Гръцката драма отново има продължение. Броени часове след като се прибра от Брюксел, след спешно заседание с някои министри гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви, че в страната ще се проведе референдум за предложения на правителството му план. Допитването ще се състои на 5 юли. Въпросът, който ще бъде поставен пред гласоподавателите е дали страната иска или не да приеме условията, които й предлагат МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ).
Още днес премиерът ще поиска от парламента да одобри формално допитването. Това означава, че Атина най-вероятно няма да плати на 30 юни вноската си към МВФ, тъй като властите неведнъж заявиха, че не разполагат с толкова свободни средства.
Освен това Ципрас щял да помоли кредиторите си да удължат с няколко дни изтичащата на 30 юни спасителна програма. С това обаче отново се променя времевият план за преговори с кредиторите. По програмата блокирани са около 7,2 млрд. евро, но управляващото правителство на радикалната левица и националистите не изпълнява реформите, срещу които да се отпускат траншове.
I'm not sure this bank is opening #Grexit pic.twitter.com/XeNOlMhjmL
— Priya Patel (@mspriyapatel) June 27, 2015Критичният тон на премиера показва какво очаква от референдума. В обръщението си към избирателите той нарича плана на кредиторите "непоносимо бреме" за нацията и призова гърците да дадат "категоричен отговор" на "този ултиматум".
"Гърци, след това изнудване да приемем орязване на разходите и една унизителна програма за съкращения, която няма край и няма изглед да ни изправи на крака, ви призовавам да решите патриотично и гордо, както повелява гордата история на гърците", заяви премиерът.
„Тези предложения, които явно нарушават общоевропейските правила и право на заетост, равенство и достойнство, демонстрират, че целта на някои наши партньори се явява не достигането на договореност за всички страни, а, възможно е целта им да се явява унижението на целия народ“, каза той. „Ние сме длъжни да отговорим на ултиматума на основа суверенното изразяване на волята на целия народ“, подчерта гръцкият министър-председател.
Според гръцкия държавен министър Никос Папас народът ще се изкаже против предложенията на кредиторите.Според някои анализатори ходът на премиера да насрочи референдум вероятно значи, че той не е убеден, че всичките депутати от коалицията с националистите ще застанат зад сделка, ако тя трябва да бъде одобрена от парламента.
Това значи, че въобще не е сигурно днес ще има извънредно заседание на финансовите министри от Еврогрупата, пояснява Ройтерс. Възможно е такава да има, но да се дискутира план Б, тоест възможните последици от евентуално излизане на Гърция от еврозоната. От Атина заявиха, че в събота ще има среща на вицепремиера Янис Драгасакис и главният преговарящ Евклид Цакалотос с управителя на Европейската централна банка Марио Драги.
Референдумът е рискова стратегия за Ципрас, отбелязва британският всекидневник The Telegraph. Преди четири години бившият министър-председател Андреас Папандреу бе ефективно отстранен от европейските кредитори, защото предложи референдум за спасителния пакет през 2011 година.