Преди седмица Гърция и Русия подписаха меморандум за сътрудничество за строителството на „Турски поток“. Възможно е обаче това да доведе до спорове между членовете на ЕС, посочва в коментар по казуса експертът Николай Подлевских пред РИА „Новости“.
Анализаторът посочва за причина за напрежението българската позиция по „Южен поток“. Външният ни министър Данаил Митов вече заяви, че България е спряла проекта по искане на Брюксел и настоява да има равни критерии за всички.
„Когато става въпрос за солидарност, трябва да говорим на един език. Как мога да обясня на българските граждани, че „Южен поток“ е невъзможен, а „Турски поток“ за Гърция става възможен“, казва Митов, цитиран от руската медия.
Николай Подлевских обаче посочва, че сега ситуацията е променена, а и условията за реализацията на двата проекта са различни. Освен това преговорите за дълговете на Атина могат да отворят вратата на „Турски поток“ на гръцка територия, смята още анализаторът.
В същото време Брюксел не може да не се съобрази и с позицията на България.
Полдевских припомня, че първоначално България е подписала самостоятелно документи с „Газпром“ за реализацията на „Южен поток“. След това „под давлението“ на Брюксел обаче е спряла проекта. Преди седмица Атина и Москва подписаха меморандум, а Брюксел все още няма позиция по този въпрос.
Припомняме, че от Европейската комисия заявиха в деня на подписването на документа, че всички проекти на територията на ЕС, включително и „Турски поток“, трябва да отговарят на европейското законодателство. В случая с този газопровод той трябва да изпълнява изискванията в три области – енергетика, вътрешен пазар и конкуренция.
Руският експерт обаче не изключва сега Еврокомисията да вземе решение и да даде „зелена светлина“ и на двата проекта - „Турски поток“ и „Южен поток“. Тогава Русия ще може да изпълни своите ангажименти към Турция и да построи първата тръба, отклоняваща се към турския бряг и останалите три тръби – по старото трасе към Варна.