IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция и кредиторите продължават надпреварата с времето

Преговорите за предотвратяване на неплатежоспособност на страната удариха на камък вчера

10:05 | 25.06.15 г. 33
Автор - снимка
Създател
<p>
	Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис напуска срещата на еврогрупата. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис напуска срещата на еврогрупата. Снимка: Ройтерс

Още в шест часа средноевропейско време (7 часа българско време) в Брюксел високопоставени служители са продължили да търсят компромис между Гърция и нейните кредитори. През нощта към 1 часа след 90-минутно заседание приключи и последната засега среща на високо равнище. В нея освен гръцкият премиер Алексис Ципрас са участвали управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, президентът на Европейската централна банка Марио Драги, председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум и директорът на Европейския стабилизационен механизъм (ESM) Клаус Реглинг. Засега няма информация за изхода на срещата.

Преговорите за предотвратяване на неплатежоспособност на Гърция удариха на камък вчера, а министрите на финансите от еврозоната обвиниха Атина, че отказва да направи компромис въпреки изтичането на крайния срок идната седмица, след който тя може да фалира, добавя Ройтерс. 

Диселблум направи изключително кратко изказване след срещата. „Еврогрупата беше информирана за състоянието на преговорите между Гърция и институциите", каза той. "Все още няма споразумение. Работата ще продължи в четвъртък от 13 часа в рамките на Еврогрупата, за да се подготвим за заседанието на Европейския съвет".

Финландският финансов министър Александър Стуб заяви по-рано, че той и колегите му имат нужда от съдействие от гърците. „Ще видим дали ще имаме предложение утре сутринта", каза той. За него особено важно е сега да продължи процесът на преговори. Пиер Московиси, който също е член на Еврогрупата, освен че е комисар по валутните въпроси на Европейската комисия, заяви: "Ние искаме Гърция да остане в еврозоната. Над това ще работим тази вечер и утре".

Графикът сега изглежда така: В 7 часа разговорите са на техническо ниво, в 10 часа отново има среща на кредиторите с Ципрас, в 14 часа започва заседанието на еврогрупата, а в 17 часа започва срещата на върха на държавните глави и правителствените ръководители. На заседанието на срещата на върха темата за Гърция дори не присъства в дневния ред. Вместо това ръководителите трябва да дискутират основно бежанската политика и Великобритания.

В началото на седмицата Атина представи нови предложения за исканите от нея реформи, но кредиторите настояват за редица промени. Преговорите очевидно се усложняват от факта, че в сряда Атина отново се е отказала от част от вече договорените отстъпки. От списъка с предложенията е задраскано изискването за намаление на пенсиите, е научила Ройтерс късно вечерта от правителствени източници.

Това очевидно е първият път от началото на преговорите между новото гръцко правителство и кредиторите, когато Атина оттегля предложение, за да отговори на настроенията на народа и в собствената си партия. Гръцкият парламент трябва да одобри всеки евентуален компромис с кредиторите. Ципрас обеща по време на предизборната си кампания да сложи край на дългите години на строги икономии.

За да може отново да удовлетвори кредиторите, гръцкият премиер и екипът му трескаво са започнали да търсят нови мерки, с които да се компенсира загубата от държавните приходи, причинени от оттеглянето на предложението за свиване на пенсионните вноски. Според изчисленията на информационната агенция AFP става дума за сума от над 600 милиона евро за 2015 и 2016 г. 

Само след като се постигне споразумение, ще бъде отпуснат последният транш от 7,2 млрд. евро от спасителната програма. Европейските лидери разглеждат новите предложения за реформи на Гърция, но пречките остават и те могат да поискат страната да предложи повече реформи.

За сключването на споразумение обаче вече остават не дни, а часове. Твърди се, че Германия настоява то да е факт не по-късно от петък, с края на заседанието на Европейския съвет. След това се очаква да има три дни за дебати и ратифициране от парламента в Атина, за да е готово всичко в неделя. В понеделник (29 юни) пък европейските правителства и парламенти се очаква да дадат зелена светлина и в най-оптимистичния вариант Гърция ще получи част от блокираните 7,2 млрд. евро помощ и ще ги използва за превода на 1,6 млрд. евро дълг към МВФ, което трябва да стане не по-късно от 30 юни (вторник).

В противен случай Гърция може да изпадне в несъстоятелност още през следващата седмица, а това заплашва членството ѝ в еврозоната и дори в Европейския съюз.

Всичко по темата четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:50 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 10 rate down comment 1
Rumen_
преди 9 години
Забравете дълговете. Гърците не преговарят за дълговете, дали ще ги връщат или не. Те преговарят за това, че искат някой да им даде още пари. За да могат да ги изядат и из**рат след това. После ще искат още и още и още.А дълговете дали ще се върнат някога... по-скоро не. Но пък не искат да го признаят така изведнъж - нито далите, нито взелите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 1
Атанасио
преди 9 години
Понятието омразен дълг- Deutsche Welle (коментар 1) - http://darikfinance.bg/***/115917#comments Колкото до това дали Гърция е предвестник прочети - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) го призна - http://***.investor.bg/analizi/91/a/oisr-ikonomicheskiiat-ryst-e-v-opasnost-196935/Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group - http://yphalachev.blogspot.com.es/2015/05/blog-post_10.htmlи с графики тук - https://infobalkani.wordpress.com/2015/04/05/капитализмът-фалира/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 5
IMRO
преди 9 години
Кой е спасителят на хоризонта, че нещо не го виждам? Китайците (които дават пари само срещу собственост), руснаците (които сами са в криза), марсианците може би? Кой точно ще даде пари на гърците, ако те фалират и не искат да си платят старите дългове? Кой е този ахмак и ***?Айде аз трябва да работя, успешни розови сънища ви пожелавам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 13 rate down comment 2
abdul
преди 9 години
"При фалит няма дългове, ама наистина?"Ами да, стига да можеш след това да се оправиш без кредитора си (или с него, но трябва да е тотален балък, каквито все още се намират)."Ние фалирахме 2 пъти, най-накрая си платихме всичко с лихвите."Точно това имах в предвид с "поради заучено положение България '97". Тогава кредитора-спасител от последния инстанция беше същия - МВФ.Понеже обаче парите не миришат, а спасител на хоризонта не е само МВФ ситуацията е различна и твоят мозък не може да го асимилира това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 3
michaelis12
преди 9 години
не бе ето ти и статията от същата тая страница ... Комунизма момунизма ама май нешо ммммм ?? :))) Външният дълг на Русия е спаднал със 17,7% през 2014 г.Външният дълг на публичните власти е намалял с 32,7%, a този на централната банка с 34,8%http://***.investor.bg/***/130/a/vynshniiat-dylg-na-rusiia-e-spadnal-sys-177-prez-2014-g-187632/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 2
michaelis12
преди 9 години
При фалит няма дългове, ама наистина? Айде да видим какво има и какво няма!!! Ние фалирахме 2 пъти, най-накрая си платихме всичко с лихвите. ----------------------------------------------------------------------------------------това, че ние сме бунаци не значи, че и другите са такива. А Исландия тя да е плащала на банките си покера ммм ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 6
IMRO
преди 9 години
Хахаха. Е може да съм пресолил манджата за ефект, но Гърция съвсем успешно оре дъното и има над 20% спад ППС за 5 години, със Сириза на власт ще има още 20% (до 50-55%), ние в момента сме на 45% от средното за ЕС... Чаткаш ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 3
michaelis12
преди 9 години
Драги IMRO кат Еврогейците са такива големи "капиталисти" що не ги остаат да фалират ? А руските пингвини не съм чул нещо да имат проблем с външния си дълг, май е намалял със 17% да ми посочиш някой на кой му е намалял дълга със 17% дори и на Норвегия не е ....Нали уж тва е капитализма "нерентабилен - чао банкрут" е що ги спасяват ммм ??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 7
IMRO
преди 9 години
При фалит няма дългове, ама наистина? Айде да видим какво има и какво няма!!! Ние фалирахме 2 пъти, най-накрая си платихме всичко с лихвите. Говориш пълни глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 2
abdul
преди 9 години
Що? При фалит няма дългове. Пиеш една студена вода и почваш да мислиш що си ги давал. Или сигурно така по европейски налузваш каската и отиваш да си ги търсиш с калашника?Момента с "автоматическото отиване" ти се губи, поради заучено положение България '97, само че в ролята на БНБ, печатницата и инфлационните пари този път е ЕЦБ, а не NBG..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още