IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Криза ли? Каква криза?" - Реформите в Русия буксуват

Докато страната изпада в рецесия, президентът Владимир Путин отрича да има икономическа криза, пише Ройтерс

16:22 | 24.06.15 г. 65
<p>
	Владимир Путин по време на бизнес форума в Санкт Петербург. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Владимир Путин по време на бизнес форума в Санкт Петербург. Снимка: Ройтерс

Лихвите в Русия са високи, инфлацията препуска, но докато страната му изпада в рецесия, президентът Владимир Путин отрича да има каквато и да било икономическа криза, пише Ройтерс.

Това може и да е перчене, свързано с конфронтацията между Москва и Запада заради Украйна. С удължаването на санкциите на ЕС срещу Русия и на фона на все още ниските цени на петрола, отказът на Путин да извърши икономически реформи безпокои руските и чуждестранни бизнес лидери.

Руски представители признават, че икономиката трябва да се диверсифицира, за да се намали зависимостта от енергийния износ, който е основният източник на приходи за правителството. Президентът надлежно включи призив за реформи в речта си на конференцията.

Чуждестранните инвеститори обаче посочват, че Путин години наред е давал предимно напразни обещания за реформи, а високопоставен служител на Кремъл призна неофициално: "Не сме направили нищо за диверсифициране на икономиката."

На най-голямата руска годишна бизнес конференция миналата седмица в Санкт Петербург неофициално проучване по време на един от основните дебати, показа, че 48,2% от аудиторията, съставена от чуждестранни и местни бизнес лидери, са на мнение, че няма да има реформи, тъй като липсва политическа воля.

"Днес ние - половината от присъстващите тук - не вярваме, че ще има реформи или че ще има политическа воля (за изпълнението им)," посочи бившият финансов министър и дългогодишен съюзник на Путин Алексей Кудрин. Той предупреди: "След една година не 50%, а 70% от нас ще мислят по този начин. Не може да се отлага решаването на този проблем още година – две."

Освен това, за да се насърчи растежът в икономическите сектори, а не само в енергетиката и природните ресурси, според Кудрин Русия трябва да реформира корумпираната бюрокрация, да направи по-независима съдебната си система, да развие инфраструктурата и да подобри образователната си система.

При друго проучване на аудиторията, посветено на това как Русия би могла да преодолее икономическите си проблеми, 36,8% от присъстващите на конференцията посочиха, че тя няма да може и че й предстои дълга стагнация.

Разклатено инвеститорско доверие

Много западни компании останаха в Русия въпреки санкциите, но инвеститорското доверие в Русия намаля, след като ЕС въведе визови забрани и след като замрази активи на руски представители миналата година, а по-късно затегна и санкциите, насочвайки ги към отбраната, финансите и енергийния сектор.

"Естествено за Русия е важно да възстанови доверието," посочи пред телевизия Ройтерс Ян Колебурн, главен изпълнителен директор на Deloitte в Общност на независимите държави (ОНД), съставена от бивши съветски републики.

"Чуваме за необходимостта от продължаване на реформите (...) от гледна точка на бизнеса обаче ние възприемаме подкрепянето на тези реформи като целесъобразно за връщането на инвеститорите в страната," допълни той.

Всяка критика, идваща от вътрешността на Русия за състоянието на икономиката, е насочена почти само към правителството, докато рейтингът на Путин скочи след анексирането на Крим миналата година. Руската изпълнителна власт отговори на икономическия спад, като намали повечето планове за разходи с около 10%.

Правителството освен това отпусна средства на фирми и банки, за да им помогне да оцелеят, забрани вноса на някои западни храни и призова руските компании да използват местни части, където е възможно, като целта е да се насърчи производството у дома.

Малцина руснаци критикуват Путин открито, особено в момент на конфронтация със Запада заради Украйна, тъй като в този момент рискуват да изглеждат като антипатриоти. Така няма признаци Путин да се сблъска с улични протести заради икономиката, макар че някои икономисти и опозиционни политици предупреждават за предстоящи проблеми.

Предлагайки миналата седмица президентските избори, които трябва да се проведат пред 2018 година, да бъдат изтеглени по-рано, за да получи Путин мандат за реформи, Кудрин негласно призна, че икономическият спад и липсата на реформи могат в крайна сметка да бъдат проблем за президента. Кудрин продължава да подкрепя Путин и е убеден, че президентът може да спечели още един 6-годишен мандат. Малко вероятно е той да е говорил без знанието или съгласието на Кремъл.

"Лошо управление"

Ръководителят на най-голямата руска банка по активи Сбербанк Герман Греф посочи, че правителството е виновно за лошото управление. Винаги говорим за вчерашната ситуация, за проблемите ни от миналото, но никой не обсъжда нашата бъдеща ситуация, посочи той в Санкт Петербург.

Данните на централната банка сочат, че преките чуждестранни инвестиции са били 21 млрд. долара през 2014 година, което е под една трета от достигнатите 69,2 млрд. долара през 2013 година и дори по-малко, отколкото през 2009 година. Тогава ПЧИ са били 43,2 млрд. долара.

Задаващите се плащания на вноски за заеми също са проблем за руските компании, а икономиката изпитва недостиг на чуждестранни средства заради санкциите.

Яцек Пастушка, президент на Baltika Breweries (старши вицепрезидент на Carlsberg Group за Източна Европа) посочи: "Ще трябват доста по-структурни реформи, за да се подобрят основите на икономиката, за да се влее нов капитал, да се подобри конкурентоспособността на местния пазар."

Признаци на подобрение

Има някои положителни признаци. Руската централна банка намали основната си лихва с един процентен пункт до 11,5% миналата седмица, инфлацията се понижи от 16,9% през април на 15,8% процента през май, а рублата се възстанови до около 54 за долар, след като за кратко достигна 80 за долар през декември.

Рублата обаче е с една трета по-евтина от долара спрямо равнището преди украинската криза, изтичането на капитали възлиза на над 151 милиарда долара през 2014 година, а централната банка очаква икономиката да спадне с 3,2% тази година.

Някои прогнозират дори още по-голямо свиване и изтъкват, че на правителството ще му бъде още по-трудно да извърши вероятно болезнени реформи, отколкото когато икономиката беше в по-добра форма.

"Според основния ни сценарий ние сме на мнение, че са малко вероятни структурни реформи," посочи Карен Вартапетов, помощник директор в рейтинговата агенция S&P в Русия, описвайки проекти, замразени откакто Путин отново стана президент през 2012 година, след като четири години бе премиер.

Карен Вартапетов отбеляза, че отношенията на федералните власти с районите извън Москва не ги стимулират да се реформират и да привличат инвестиции. "Няма стимули за регионален растеж", допълни той.

Руският министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев отбеляза, че Русия сега е в "нова реалност", при която икономическият растеж, който средно достигаше 7%, подкрепян от петрола, през разцвета при Путин 2000-2008, сега ще бъде под средния за света.

Кудрин допълни, че дори годишен растеж от 2% - 3% може да е недостижим за Русия през идните години.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 7 rate down comment 3
Сините камъни
преди 9 години
Само дето Фашистка Германия беше спонсорирана от американските банки!Така, че благодари за ВСВ на американците, които излязоха на най-голяма печалба от войната!Затова и сега искат война! Да повторят удара!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
"Все повече финансиви институции приемат с ужас тезата на Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group,който показа машинациите за скриване на реалното състояние на брутния вътрешен продукт (БВП) и истинското съотношение на силите."Ами да ...точно така си е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
Атанасио
преди 9 години
Положението е страшно меко казано защото балоните са много Следващата икономическа криза: нов дот-ком балон, срив на еврото или задлъжнялост до живот? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/09/2549118_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_nov_dot-kom_balon/- колапс в петролната индустрия, сриване на фондовия пазар или дълговете на Китай? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/03/2545745_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_kolaps_v_petrolnata/,и съм ги обобщил нещата като 3 планетарни катастрофи - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне и глоб.затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 2
Атанасио
преди 9 години
Прав си но повечето хора (над 90%) нямат представа за какво става въпрос Русия има проблем но САЩ също и Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group го е казал - http://yphalachev.blogspot.com.es/2015/05/blog-post_10.htmlКитай са досетливи - http://***.investor.bg/aziia/336/a/kitai-planira-izgrajdaneto-na-visokoskorostna-jp-liniia-do-vladivostok-195212/ - за ''новият път на коприната'' ,и ''трета индустриална революция'' (под статията съм коментирал подробно) - http://avtorski.pogled.info/article/65495/Kitai-politikata-na-Novata-normalnost
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 1
Атанасио
преди 9 години
Голямата грешка на Русия е ,че не направи нищо за диверсифициране на икономиката и разчиташе само на въглеводородитеСАЩ естествено ги удариха и загубите за 2014год. се изчисляват на около 160 млрд. долара поради падане на цените на петрола което удари и фирмите за шистов газ в САЩ Води се информационна война - Психологическата война (Психовойната) се изразява в планирано използване на пропагандата и други психологически методи с основната цел да се повлияе върху мнението, чувствата, отношението и поведението на дадена вражеска група, в името на постигането на националните интереси. (Из Наръчник на американската армия). - http://***.dokumentalni.com/?p=1927
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
Интересно защо никога или много по рядко се споменават анализи пък били те и само американски които разглеждат нещата под друг ъгъл и от друга гледна точка!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
Ще има сериозни, смъртоносни последици от нашата безотговорност, която произтича от липсата на финансова дисциплина от страна и на двете партии (републиканци и демократи), алармира Ууд и допълва: В един момент Федералният резерв ще загуби контрол над пазара на облигации.Нашата валута ще бъде само със стойността на хартията, върху която е отпечатана.Тод Ууд, в. Вашингтон таймс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 4
STRAHO
преди 9 години
"Русия към настоящия момент е на пето място в света по размер на златните резерви, сочат данните на МВФ. Москва увеличава златните си резерви, за да засили стойността на собствената си валута, рублата.Умен ход, убеждава Ууд и добавя, че Русия се подготвя за деня, когато масите ще се обърнат и светът ще види упадъка на западната икономическа мощ.За разлика от САЩ, които имат външен дълг, приближаващ умопомрачителните 20 трилиона долара, дългът на Русия възлиза на 600 млрд. долара към 1 януари, 2015 г.Това е 33 пъти по-малко от дълга на САЩ. Освен това външният дълг на САЩ продължава да става все по-голям и по-голям; междувременно Русия успя да намали дълга си със 17% през миналата година.Вашингтон трябва да бъде разтревожен от това. Скоро САЩ може да се събуди и да намери себе си в един свят, където ще са изпаднали в неплатежоспособност, докато Русия, която има валута, обезпечена със злато, тогава ще диктува новите правила в световната икономика."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
Колко време имаме, докато неустойчивата американска икономика рухне? Тод Ууд, авторът на книгата Валута, обяснява защо американската икономика е на ръба на колапса и защо Русия, която продължава да увеличава златните си резерви, може да стане следващата голяма икономическа сила, отбелязват руски медии.Фактът, че Русия е купила още 30 тона злато по-рано тази седмица, с което общият размер на златните й резерви нараства до 1238 метрични тона, трябва да притесни САЩ, заявява Тод Ууд, който е автор и във в. Вашингтон таймс.Ууд твърди, че сегашното състояние на американската икономика е обезпокоително, най-меко казано.Докато Русия и Китай продължават да увеличават своите златни резерви, САЩ са натрупали огромен държавен дълг заради глупави навици за харчене, които неизбежно ще доведат икономиката на САЩ до влошаване, подчертава Ууд. "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 2
крас
преди 9 години
А КАКВО ЩЕ ПРАВИ ФАМИЛИЯТА БУШ, КОЯТО ПЕЧЕЛИ НАЙ МНОГО ОТ ПРОДАЖБА НАВЪГЛЕВОДОРОДИ?!БУШ И РАШАНИТЕ ИМАТ ОБЩИ ЦЕЛИ - ВИСОКИ ЦЕНИ НА ВЪГЛЕВОДОРОДИТЕ И НИКАКВИ БАТЕРИИ!ЩЕ ЧАКАМЕ ИЗБОРИТЕ В САЩ И ПРОМЯНАТА КОЯТО ЩЕ ДОЙДЕ С ТЯХ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още