Ако Гърция излезе от еврозоната, това ще означава, че страната ще напусне и Европейския съюз, коментира председателят на Европейския парламент Мартин Шулц пред британското издание Guardian.
Шулц припомни, че всички държави от общността, с изключение на Великобритания и Дания, които са договорили дерогация от това задължение, трябва да приемат еврото. В същото време обаче няма ясно законодателство и правила за напускане на валутния съюз, призна още той.
Коментарите на Шулц са свързани с предупрежденията на гръцката централна банка от тази сутрин, според които без споразумение Гърция може да обяви дефолт, да излезе от еврозоната, а вероятно и от Европейския съюз. Институцията се обяви за достигане на споразумение, което да предотврати Grexit.
В своето съобщение банката отчита още, че от октомври 2014 година досега от гръцките банки са изтеглени към 30 млрд. евро. Причината е сривът на доверието, породен от „буксуването на преговорите”.
„Времето изтича, но сделка все още е възможна”, коментира от своя страна председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум в реч пред холандския парламент. Той ще председателства извънредното заседание на финансовите министри от еврозоната, на което основната тема е Гърция. Последният засега кръг преговори се провали през уикенда, след като ЕК за пореден път отхвърли предложените от правителството на СИРИЗА реформи. Кредиторите обявиха, че Атина не е успяла да предложи нищо качествено ново. Европейската комисия съобщи, че в хода на преговорите е отбелязан известен напредък, но предложенията на Гърция все още съществено се разминават с изискванията на кредиторите за годишни икономии в бюджета в размер на 2 милиарда евро, или около 0,5-1 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Същевременно Брюксел обяви, че финансовите министри на еврозоната ще се занимаят с проблема на своята среща в четвъртък, а това ще е "последният опит за постигане на разрешение".
От 2010 г., когато започна дълговата криза в Гърция, Европейският съюз и Международният валутен фонд са предоставили на Атина близо 250 млрд. евро кредити, които тя трябва постепенно да връща. Въпреки частичното отписване на дълга на Гърция през 2012 г. задълженията й в момента надхвърлят 315 млрд. евро, което представлява 175 процента от БВП. Това е три пъти повече от пределно допустимото равнище на държавен дълг за страните от еврозоната, което според Пакта за стабилност и растеж е 60 на сто от БВП.