fallback

Може ли икономическият форум в Санкт Петербург да изкара Русия от блатото?

Moсква ще опита да подобри възстанови позагубените инвестиции и отношенията си с останалия свят

15:32 | 17.06.15 г. 6

Международни бизнес лидери ще се събират в Санкт Петербург за годишния икономически форум тази седмица на фона на надеждите, че Русия все още може да възстанови позагубените инвестиции и отношенията си с останалия свят.

Тридневният Международен икономически форум започва на 18 юни и идва в труден момент за Русия. Страната остава до голяма степен изолирана на политическо и икономическо ниво поради международните санкции, наложени поради ролята ѝ в проруското въстание в Украйна, пише CNBC.

Последните сигнали за влошаване на ситуацията в Украйна дойдоха след ескалацията на насилието между проруските бунтовници и украинските сили, заплашвайки крехкото официално прекратяване на огъня след Споразумението от Минск. На фона на новината за пореден път се появиха сигналите, че руската икономика може да изпадне в тежка криза от спада на цените на петрола, изтичането на капитали и покачващата се инфлация.

Има признаци, че равнището на инфлацията се забавя, а рублата е възстановила част от силата си, търгувайки се около 55 за долар (спрямо дъното от над 70 през февруари) - фактори, които може да подкрепят нагласите на инвеститорите към Русия.

"Много главни изпълнителни директори от големи американски и европейски фирми обявиха участието си тази година и факта, че не само рублата, но и руските акции и облигации се подобряват към днешна дата, дава на събитието по-оптимистичен фон", заяви пред CNBC Maркус Сведберг, главен икономист в East Capital. "Това отчасти е, защото руската икономика е все още под санкции, но анализаторите в момента обсъждат кога санкциите ще бъдат вдигнати, а не дали ще има още санкции, което е важна разлика в сравнение с миналата година", добави той.

Лошите перспективи пред икономическия растеж на Русия са на челно място в дневния ред за централната банка на страната. През април брутният вътрешен продукт на Русия намаля с 4,2% в сравнение със същия месец на предходната година.

Отразявайки опасенията за растеж, централната банка намали основния си лихвен процент за четвърти пореден месец в понеделник с един процентен пункт до 11,5%. В изявление институцията заяви, че е предприела хода, "като се отчитат по-ниските инфлационни рискове и устойчивите рискове от значителна икономия".

По думите на Стийн Якобсен, главен икономист в Saxobank, съществува "ясно" отвращение към инвестиране в Русия поради риска и законодателните проблеми там. "Виждаме отвращение към правенето на бизнес в Русия. Хората се отдръпнаха, но това също отчасти се дължи на факта, че Русия е все по-дискриминационна по отношение на регламентите и услугите. Така че има някакъв страх, но това е двупосочна улица", изтъкна той.

Междувременно в четвъртък Европейският парламент прие резолюция, призоваваща правителствата на ЕС да запазят санкциите спрямо Русия, сигнализирайки, че те биха могли да се удължат до края на годината.

Според Якобсен антируската реторика е "безполезна". По думите му подобряването на бизнес връзките може да подобри отношенията между Русия и останалата част от света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:36 | 11.09.22 г.
fallback