Евентуален провал на гръцките лидери и кредиторите на страната да постигнат спасително споразумение би довел до излизане на страната от еврозоната и дори от ЕС, заяви гръцката централна банка.
В изявление за паричната политика в периода 2014-2015 г. банката заявява: "Постигането на ново споразумение с нашите партньори е от най-голямо значение за отблъскването на непосредствените заплахи за икономиката".
"Обратното, един провал в постигането на споразумение би отбелязал началото на болезнен курс, който ще доведе първоначално до гръцки фалит, а накрая и до излизане на страната от еврозоната, а най-вероятно и от Европейския съюз", се добавя в изявлението.
Според банката при такъв сценарий сегашната, все още контролируема криза би довела чрез ефекта на снежната топка до една неконтрорируема криза с „огромни последици за банковия сектор и финансовата система“. Ето защо централната банка апелира преговорните партньори да намерят бързо решение. „От най-висок приоритет е да се намалят непосредствените рискове за икономиката“.
Междувременно финансовата преса в страната предупреждава, че данъчните приходи в Гърция изостават през първите пет месеца на годината с около 1,7 милиарда евро от очакванията. Според държавното радио причината за това се крие във факта, че на практика цялата икономика вече не се движи.
Освен това много граждани просто изпускат крайните срокове за плащането на данъците. Вместо това те се опитат да платят данъците по-късно на вноски. Освен това приходите от ДДС са драстично намалели, тъй като много граждани ограничават разходите си възможно най-много.
По официални данни драматично е положението при някои държавни предприятия, като електрическото дружество DEI. Неговите клиенти му дължат почти 2 млрд. евро. Много гърци не можели да си платят и комуналните сметки, тъй като са безработни.
Последният засега кръг преговори се провали през уикенда, след като ЕК за пореден път отхвърли предложените от правителството на СИРИЗА реформи. Кредиторите обявиха, че Атина не е успяла да предложи нищо качествено ново. Европейската комисия съобщи, че в хода на преговорите е отбелязан известен напредък, но предложенията на Гърция все още съществено се разминават с изискванията на кредиторите за годишни икономии в бюджета в размер на 2 милиарда евро, или около 0,5-1 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Същевременно Брюксел обяви, че финансовите министри на еврозоната ще се занимаят с проблема на своята среща в четвъртък, а това ще е "последният опит за постигане на разрешение".
От 2010 г., когато започна дълговата криза в Гърция, Европейският съюз и Международният валутен фонд са предоставили на Атина близо 250 млрд. евро кредити, които тя трябва постепенно да връща. Въпреки частичното отписване на дълга на Гърция през 2012 г. задълженията й в момента надхвърлят 315 млрд. евро, което представлява 175 процента от БВП. Това е три пъти повече от пределно допустимото равнище на държавен дълг за страните от еврозоната, което според Пакта за стабилност и растеж е 60 на сто от БВП. Новините за Гърция може да следите тук