Германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Франсоа Оланд и гръцкият премиер Алексис Ципрас ще се опитат в сряда да намерят компромис в спора за исканията на кредиторите на Гърция. Очакваната с нетърпение среща между тримата е планирана за вечерта преди срещата на Върха на Латинска Америка в Брюксел, информира DPA.
Правителството в Атина представи в нощта срещу вторник нови предложения за реформи, които обаче се считат от Брюксел за незадоволителни. Гърция продължава да е заплашена от фалит, а удължената спасителна програма изтича в края на юни. Дотогава трябва да бъде намерен компромис за изисквания от кредиторите от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд пакет с реформи, като в противен случай последните 7,2 млрд. евро няма да бъдат изплатени.
Преговорите между Атина и донорите за плащането на последната вноска напредват бавно. При провал страната е застрашена от държавен фалит. Лявото националистическо правителство на Алексис Ципрас отхвърли по-рано и последното предложение за реформи само преди няколко дни и представи контрапредложение във вторник.
Атина предлага създаването на пътна карта за постигане на бюджетен излишък, за да се осигури устойчивостта на гръцкия дълг. Гърция иска в замяна на това достъп до непоисканите средства за рекапитализация на банките, които се предоставят от Европейския стабилизационен механизъм. Освен това Атина настоява на банките в страната да бъде позволено да купуват повече краткосрочни държавни ценни книжа.
Кредиторите проверяват предложението, но вече сигнализираха, че предложенията са доста под очакванията им.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле обаче почти не таи надежди за решение. Шойбле се съмнява, че Гърция е в състояние да носи товара, който е необходим за членството в еврозоната. Поне за това намекна министърът на финансите във вторник по време на свое присъствие на бизнес форум на Икономическия съвет на ХДС в Берлин.
Само от Гърция зависи дали ще понесе "тежкото бреме, което е нужно да се понесе, ако дадена страна иска да е в еврозоната". Гърция трябва да реши дали иска това или дали го може. Самият Шойбле не искал да се ангажира с водената от Атина "игра на вина" - игра на взаимни обвинения.
Междувременно и председателят на Еврогрупата Йерун Диселбум попари надеждите за бързо решение. „Чувам сериозен оптимизъм у гърците, но това е подценяване на сложността, която се изисква от нас“, заяви холандският финансов министър в телевизионно интервю в Хага.
Според Deutsche Welle (DW) все още e неизвестно дали споразумение за Гърция с нейните кредитори е постижимо, ако преговорите за него се водят само на базата на постъпилите нови, актуализирани гръцки предложения за реформи, от които партньорите в Брюксел останали изумени.
Все пак канцлерството продължава да държи неразкрити картите си за позицията, която Меркел ще заеме на днешната среща с Ципрас и Оланд за Гърция. След форума на лидерите на Г7 тя каза, че "всеки ден е от значение за Гърция, проблемът е в това, че вече нямаме време на разположение".
Медията твърди, че главоболие на Меркел би могло да предизвика евентуално гласуване в германския парламент, било за удължаване на срока на съществуващата програма за Гърция, било за някакъв трети спасителен пакет финансова помощ, тъй като социалдемократите и християндемократите са на мнение, че гласуване може да има само ако бъдат направен промени в условията на втората спасителна програма за Гърция.
Християндемократите са убедени, че трети пакет за Гърция е безсмислен.
Мнозина германски депутати са против отпускането на по-нататъшна финансова помощ на Гърция. Опасността от победа за Меркел при едно такова гласуване е реална и би могла да навреди на нейния имидж, предупреждава DW.
Всичко по темата четете тук!