IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гърция може да получи още 11 млрд. евро от Европа

Според Handelsblatt в случай на сключване на споразумение Атина ще получи тези средства, предвидени първо за рекапитализация на банките

17:21 | 04.06.15 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Гръцкият премиер Алексис Ципрас и президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Гръцкият премиер Алексис Ципрас и президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер. Снимка: Ройтерс

Европейските партньори са обещали евентуална допълнителна финансова помощ на гръцкото правителство в случай, че се стигне до споразумение в дълговия спор. Очаква се 10,9 млрд. евро, които са били предвидени за рекапитализация на банките, да се преразпределят, пише в утрешното си издание германският икономически всекидневник Handelsblatt, позовавайки се на източници от преговорните екипи.

В такъв случай Атина може да използва парите, за да погаси задълженията си през лятото към Европейската централна банка (EЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ). Условието за това е кабинетът на Алексис Ципрас да сключи навреме споразумение с МВФ, ЕЦБ и ЕС за плана за реформи.

За да се преобразуват тези пари и да бъдат изплатени през лятото, текущата втора спасителна програма трябва да бъде отново удължена. Тя изтича в края на юни. Според кредиторите подобно удължаване ще е нужно, защото с оставащите 7,2 млрд. евро „Гърция няма да стигне далече“. Част от парите ще са нужни за изплащането на 1,6 млрд. евро, които Атина дължи през юни на МВФ. През юли и август Гърция ще трябва да плати още 6,7 млрд. евро за държавни облигации, които са собственост на ЕЦБ. През септември отново идват траншове към МВФ.

Няма време през юни да бъде сформирана трета спасителна програма, твърдят запознати. Затова единствената възможност, която остава, за да може на Атина да бъдат предоставени нови спешни заеми, е тези пари за банките да бъдат преобразувани, а програмата да бъде удължена. Въпреки това обаче планът все още среща съпротивата на някои членки на ЕС, пише още Handelsblatt. 

Междувременно днес ръководителят на Еврогрупата Йерун Диселблум предупреди пред Ройтерс, че ако Гърция отхвърли прекалено много реформи, ще бъде невъзможно да се балансира бюджетът, а това ще направи невъзможно постигането на споразумение с кредиторите. 

По думите му все още се обсъждат пенсионните промени. Различията в преговорите с Гърция все още са много големи, макар че кръгът на разногласията се стеснява, изтъкна Диселблум. Той допълни, че се очаква до няколко дни Атина да предложи алтернативи. 

Безработицата в Гърция –най-високата в Европа, бе 25,6% през март, като отбеляза лек спад на годишна база и е остана непроменена спрямо предходния месец, съобщи междувременно AFP, като се позовава на гръцката статистическа служба. 

През март 2014 г. безработицата бе 26,9%а. Безработицата, която рязко скочи от началото на кризата през 2009 г., достигна рекорд през септември 2013 г. - 28%, а от края на 2013 г. започна бавно да спада. От активно население от близо 4,8 млн. души броят на безработните достига 1,2 млн. според гръцката статистическа служба.

Почти всеки един от двама младежи на възраст под 25 години е без работа (49,7%), което обаче представлява значителен спад за период от една година (59,4% през март 2014 г.). Както в началото на всеки туристически сезон, нивото на безработица се очаква да спадне още през следващите месеци.

Жените остават по-силно засегнати от безработицата - 29,3% не са заети на фона на 22,7% за мъжете. Най-засегнатите от безработицата райони на страната са Епир (Северозападна Гърция) с 27,2% и Тесалия (Централна Гърция) с 26,9%.

Борбата срещу безработицата е едно от основните предизвикателства на правителството на радикалната левица СИРИЗА, което е на власт от края на януари. След шест години на дълбока рецесия и политика на много строги икономии Гърция се върна към икономически растеж през 2014 г., но през четвъртото тримесечие на годината отново бе регистриран спад на БВП, а през първото тримесечие на 2015 г. бе потвърдено повторно навлизане в рецесия.

Правителството, което води преговори с международните кредитори за смекчаване на мерките за оздравяване на държавните финанси, предвижда ниво на безработица от 23,4% през 2015 г. на фона на 22,6%, заложени в бюджета.

Всичко за дълговете на Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 14 rate down comment 7
abdul
преди 9 години
"тая цена също е ясно" хм.. ясно е само сиренцето в капана за мишки, в този случай с толкова много стотици, дори хиляди милиарди задължения на западния свят според мен ще направят война, колкото и някои да твърдят, че Русия/Китай искали война. Всъщност винаги когато някой прекали и реши да цака другите с фалшиви (напринтирани от нищото) хартийки се прецаква стокооборота... в най-добрия случай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
ing5rov
преди 9 години
Успешни са тия среднощни договаряния (тристранните ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 4
ing5rov
преди 9 години
Успешни са тия среднощни договаряния (тристранните ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 34 rate down comment 4
SSIW
преди 9 години
Абе, някой знае ли, сложно ли се изкарва гръцко гражданство?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 22 rate down comment 10
Jorkata
преди 9 години
Големия брат е казал маляките да се подкрепят на всяка цена - нашите европендели слушат и изпълняват. Кой ще я плати тая цена също е ясно. Всички заеми плюс кинтите по ELA и разните фондове вече са може би над 400 милиарда евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 9
Атанасио
преди 9 години
Гърция иска да плати дългът но до 0,2% лихваВдигането на лихвите ПО ПРИНЦИП не може да стане защото се плащат от бюджета а всички в ЕС са със дефицит Статията за френският дълг е добра - http://bg.mondediplo.com/article1280.htmlЕлън Браун,САЩ -Президент на Публичния Банков Институт добре обяснява за държ.банки ,че може да създават пари по същият начин - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmЛихвата е проблем защото води косвено или пряко до войни ,убийства и самоубийства ,и Силвио Гезел още 1918год. е писал до немски вестник,че ако се запази финан.система до 25год. ще стане война и става - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=199Историята и науката доказа ,че лихвата е зло ,и не съм съгласен с някои изречения в книгиТЕ - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=200Описал съм всичко - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 3
ing5rov
преди 9 години
Якоо...абе някой има ли представадосега колко милиарда са налети в тая каца без дъно..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 21
lilivan
преди 9 години
Вие съмнавахте ли се?- Защото, ако си "отиде" Гърция, идва края и на целия ЕС. А това ще се отрази и на други икономики в целия свят. Това е, защото те (ЕС) като кредитори, много са се набутали...Апропо, статията на Е. Хърсев за гръцката "нирвана" много ми хареса. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още