Гръцкият премиер Алексис Ципрас предложи на международните кредитори план за реформи, който по думите му е „реалистичен и справедлив“. Според него той е резултат от многобройни компромиси от страна на Атина, които ще се отразят тежко на гръцкия народ, предава DPA.
И макар че официалните източници предоставят малко информация за съдържанието на гръцките предложения, в пресата се появиха множество точки от тях.
Първичен излишък (излишък по държавния бюджет без лихвени плащания)
Атина предлага през 2015 г. да постигне първичен излишък от 0,8 на сто. По този начин правителството ще има възможност да използва парите за социални цели и инвестиции с цел създаване на работни места. През 2016 г. излишъкът трябва да се увеличи до 1,5 на сто.
Реформа на ДДС
Действащите в момента ставки от 6,5 процента, 13 процента и 23 процента трябва да бъдат заменени от ставки 6 процента, 11 процента и 23 процента. Хотелиерският бранш и туризмът в бъдеще ще бъдат облагани с ДДС от 11 процента вместо 6,5 процента. По този начин от новия сезон туризмът, който е най-важният източник на приходи за Гърция, ще има по-голям принос към хазната. Очаква се данъчните преференции за островите в Егейско море от 30% спрямо континенталната част да отпаднат.
Данък върху недвижимите имоти
Отмяната на този данък бе централно предизборно обещание на правителството Ципрас. Сега то няма да бъде спазено, но се очаква това да донесе на бюджета 2,5 милиарда евро.
Пенсии
Не се предвижда пенсиите да бъдат намалявани. За да свие разходите обаче, Атина е готова да се съгласи с обединяване на всички пенсионни каси.
Приватизация
Правителството вече не отхвърля приватизациите, но въпреки това среща силна съпротива от лявото крило на СИРИЗА в парламента. Някои партийни членове вече открито говорят за нови избори, ако отстъпките на Атина стигнат твърде далеч. От месеци Гърция преговаря със своите международни кредитори за условията, при които оставащият транш от втория спасителен пакет в размер на 7,2 млрд. евро ще бъде размразен. Досегашните предложения за реформи от страна на Атина не удовлетворяваха Запада. Времето обаче притиска всички, тъй като в края на месеца програмата изтича и Гърция ще трябва да изплати редица траншове към МВФ. Още в петък идва ред на първия – в размер на 300 млн. евро.