fallback

"Сбербанк" работи за приобщаване на ислямскoто банкиране в Русия

Ходът е много важен за нас поради проблемите с набирането на средства от международните пазари, посочва ръководителят на банката Герман Греф

12:44 | 30.05.15 г. 1
Автор - снимка
Създател

"Сбербанк" работи активно за развитието на ислямскoто банкиране в Русия, заяви ръководителят на най-голямата руска банка Герман Греф, цитиран от "Интерфакс".

По думите му представители на банката вече са провели серия от срещи в Татарстан с арабските инвеститори. "Ние силно ще допринем за развитието на тази услуга", отбеляза той. "С оглед на проблемите с набирането на средства от международните пазари това е нещо много важно за нас".

Не е случаен фактът, че именно в Татарстан представители на "Сбербанк" са се срещнали с арабски инвеститори, тъй като регионът е все по-активен в комуникацията си с Близкия изток. Инвеститори от Персийския залив са готови да инвестират сериозно именно там, вземайки предвид факта, че по-голямата част от населението е мюсюлманско.

Ислямското банкиране се различава от традиционното, тъй като лихварството не е разрешено от Корана. Вместо това арабските инвеститори предоставят средства срещу друг вид компенсации, като например акции в самите компании.

"Сбербанк" обаче далеч не е първата руска банка, която работи активно за привличането на ислямско финансиране в Русия. В края на 2014 г. "Внешекономбанк" потърси съвет от кредитори в Близкия изток за това как да пласира своите първи ислямски облигации. Основната причина тогава бе рекордният спад на рублата.

"Банките и търговските предприятия искат да знаят как работи ислямското финансиране и как те могат да влязат в този пазар", посочи тогава председателят на руското бизнес представителство в Дубай Игор Егоров. "Те виждат спешна необходимост в рамките на следващите една-две години, когато гладът за финансиране ще бъде много по-остър, тъй като в момента ние все още не виждаме пълния ефект на санкциите", добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:41 | 05.09.22 г.
fallback