Международният валутен фонд (МВФ) не изключва вече оттегляне на Гърция от еврозоната. "Никой обаче не желае на европейците един Grexit", заяви изпълнителният директор на фонда, Кристин Лагард в интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung в навечерието на срещата на финансовите министри от Г-7 в Дрезден. Преговорите не са само разходка, но и МВФ не е наивен, заяви Лагард.
Изказването на ръководителя на МВФ показва нарастващото нетърпение на кредиторите към Атина. Лагард изрази несъгласие с гръцките изявления, според които преговорите с "институциите" – освен МВФ това са и Европейската комисия и Европейската централна банка, са близо до завършване. „Много малко вероятно е, че ще постигнем цялостно решение в следващите няколко дни", заяви Лагард. След като преди десетина дни от Атина е имало положителни сигнали, „през мината седмица отново се отрезвихме". Има още много работа за вършене, добави тя.
На фона на нарастващата опасност от гръцки фалит директорът на МВФ изключва за пореден път отпускането на допълнителни кредити от фонда без сключването на „чисто споразумение за реформи“. „Ние имаме правила, имаме принципи. Не може да има половинчато преразглеждане на програмата“. По думите ѝ отпускането на оставащите пари от последния пакет до края на юни е практически невъзможно, защото това изисква споразумение между трите "институции" с Атина. Едва след това съответните бордове на кредиторите ще могат да отблокират останалия заем на обща стойност 7,2 милиарда евро.
Същевременно Лагард ясно даде да се разбере, че отговорността за оставането на Гърция в еврозоната не е на МВФ. Ако европейците искат да избегнат грозящия ги през следващите седмици държавен фалит, то самите те трябвало да вземат предпазни мерки. Ако условията за това бъдат изпълнени, то страните от еврозоната и ЕЦБ може да "дадат малка глътка въздух" на гърците. Mеждувременно МВФ потвърди в четвъртък за възможността Атина да обедини плащания към фонда, дължими следващия месец, предаде AFP.
"Страните имат право на натрупване, когато имат серия от плащания през даден месец..., да направят едно единствено плащане в края на месеца", заяви във Вашингтон говорителят на МВФ Уилям Мъри. Той допълни, че Атина не е oтправяла искане за комбиниране на плащанията и че последната държава, която е правила това, е била Замбия преди 30 години. Припомняме, че Гърция вече предупреди, че може да не успее да направи плащането по дълга си към МВФ на 5 юни, ако не постигне споразумение с кредиторите за отблокиране на последния транш от спасителната финансова помощ. През юни Атина има четири вноски към МВФ на обща стойност 1,5 млрд. евро.
Повече за преговорите - от видеото на Bulgaria On Air