В сряда Европейската централна банка (ЕЦБ) остави без промяна тавана на спешното финансиране за гръцките банки, известен със съкращението ELA (от Emergency Liquidity Assistance). Това се случва за пръв път от февруари, предава Ройтерс. По този начин банката запазва натиска върху Атина и кредиторите й за постигане на споразумение по-бързо. От февруари насам ЕЦБ, която всяка седмица преразглежда отпусканата сума, подпомага гръцките банки само по линия на ELA.
Същевременно късно в сряда висши европейски представители бързо отхвърлиха твърденията на гръцкото правителство, че сключването на сделка е все по-близо.
В сряда в Брюксел започна нов кръг от преговори. Представител на гръцкото правителство коментира, че двете страни ще обсъдят варианта за сключване на споразумение на техническо ниво, което да удовлетвори исканията на Атина да не се намаляват работните заплати и пенсиите и да се преследва по-ниска цел за първичния бюджетен излишък.
Но вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис коментира, че двете страни трябва да извървят още много преди да се подготвя каквото и да е споразумение.
Коментирайки пред репортери след среща с министри, участващи в преговорите с кредиторите, премиерът на Гърция Алексис Ципрас отново изрази оптимизъм, че сключването на сделка е близо. „На финалната права сме. Очевидно са нужни спокойствие и решителност“, заяви той пред журналисти.
От своя страна ходът на ЕЦБ идва в момент, в който през последните седмици отливът на депозити се ускорява отново на фона на опасенията, че Гърция няма да успее да се разплати с МВФ в следващите месеци, и заради страховете от налагането на потенциален капиталов контрол.
Според банкер от ЕЦБ и представител на гръцкото правителство заради ликвидните условия не е било нужно финансовата институция да повишава финансирането по линия на Програмата за спешна ликвидност ELA от текущите 80,2 млрд. евро.
Според друг източник от банковите среди таванът остава непроменен, защото отливът на депозити се е стабилизирал до много ниски нива, с което значителните ликвидни запаси остават неизползвани. Анонимният източник изчислява, че буферът е за 3 млрд. евро.
През последните седмици обаче тегленията на спестявания се ускоряват, коментират пред Ройтерс различни независими източници от банковите среди в Гърция.
Според тях през април отливите се покачват до 5 млрд. евро от 1,91 млрд. евро през март. Официалните данни ще бъдат публикувани от централната банка в петък.