IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Отговорите на най-важните въпроси за бъдещето на Гърция

Страната дължи почти 1,6 млрд. евро на МВФ. Какво ще се случи, ако не успее да плати?

08:16 | 27.05.15 г. 55
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Гърция може ли да си позволи да плати?

Източник, който добре познава ликвидността на страната, заяви, че Гърция има достатъчно средства поне за вноската на 5 юни. Навременно плащане тогава ще спечели още една седмица на представителите на Гърция и кредитните институции, през която да се опитат да договорят споразумение, което ще отключи спасителния заем и ще реши проблема, преди да дойде следващият краен срок.

Сакеларидис заяви, че правителството цели сделка с кредиторите до края на този месец или в началото на юни, докато все още няма проблеми за плащането на пенсиите и заплатите на държавната администрация в края на май.

Международен представител, част от преговорите по гръцкия заем, заяви по-рано този месец, че Гърция може да остане на повърхността вероятно до последната седмица на юни, и то ако източи всичките си резерви.

Ситуацията с ликвидността на страната обаче е толкова сериозна, че може да се появи проблем по всяко време. Ако приходите от данъците, например, се окажат по-ниски от прогнозните, правителството може да осъзнае, че не е възможно да направи плащане, но вече да е твърде късно.

Може ли Гърция да поиска от МВФ отлагане на плащане?

МВФ е предпочитан кредитор, който не преструктурира заемите си и не приема отписвания. Когато са дължими няколко плащания по главницата в течение на един месец, страната може да помоли за позволение да ги обедини в едно общо плащане. Това обединяване цели да намали бюрокрацията при обработката на плащанията, като вече има прецеденти на страни, възползвали се от тази опция. В случая с Гърция това ще й спечели време до 19 юни, когато е крайният срок за изплащане на последната вноска.

Правителството обаче ще трябва да поиска разрешение от МВФ да обедини вноските, а Сакеларидис заяви в понеделник, че тази опция не се разглежда.

Какво ще стане, ако Гърция пропусне да изплати вноска към МВФ?

Всичките три големи рейтингови фирми приемат официалните кредитори като МВФ за различен вид притежател на търгуеми ценни книжа, като например облигации. Ако Гърция не успее да изплати официалните си заеми, това не означава задължително, че ще попадне в категорията на дефолт. Вместо това може да не успее да изплати дължимото на частните притежатели на облигации.

В крайна сметка дали Гърция официално се смята за държава в дефолт може да не е толкова важно. Най-непосредственият резултат от пропусната вноска ще бъде усетена от гръцките кредитополучатели.

Без достъп до капиталовите пазари гръцките банки губят депозити и разчитат на спешната помощ за ликвидност на стойност повече от 80 млрд. евро, за да успеят да се задържат на повърхността. Европейската централна банка (ЕЦБ) може да ограничи или да спре достъпа до този спасителен пояс като цяло, ако реши, че гръцките банки не са платежоспособни или нямат достатъчно допустими обезпечения.

Много от обезпеченията, които гръцките банки са заявили в замяна на спешната помощ, са държавно гарантирани облигации и гръцки суверенни ценни книжа, включително съкровищни бонове. Пропусната вноска към МВФ вероятно ще накара управителите на централната банка на еврозоната да решат, че тези гаранции вече не отговарят на условията за спешна помощ, тъй като гарантът не е платежоспособен.

В най-добрия сценарий тогава те ще дадат на Гърция много кратки срокове, за да сключат сделка с кредиторите си и да възстановят платежоспособността си, а от там и тази на банките, както направиха в Кипър. В друг вариант Управляващият съвет на ЕЦБ може да реши веднага да спре спасителната помощ, като по този начин принуди незабавно временно спиране на работа на банките, последвано от драконовски контрол на капитала.

Последна актуализация: 12:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

44
rate up comment 39 rate down comment 10
Dury
преди 9 години
Да,ама НЕ ! Чети тук кои са чуждестранните банки в България : http://***.bnb.bg/BankSupervision/BSCreditInstitution/BSCIRegistrers/BS_CI_REG_BANKSLIST_BGПосле се поинтересувай кой фонд гарантира депозитите на Алфа банк и за да не се объркаш ще ти го напиша - ELA ! После си отговори след като "работят" по Българското законодателство защо не ги гарантира Българския фонд за гарантиране на депозитите,а Emergency Liquidity Assistance, ELA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 33 rate down comment 14
ANIT2000
преди 9 години
В БЪЛГАРИЯ МОЖЕ ДА РАБОТЯТ ФИРМИ,РЕГИСТРИРАНИ САМО ПО БЪЛГАРСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО...РАЗБИРАШ ЛИ ГО ТОВА???!!!!ТОВА ВАЖИ И ЗА БАНКИТЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 35 rate down comment 12
ANIT2000
преди 9 години
И КАК СТИГНА ДО ТОЗИ ЗАДЪЛБОЧЕН ИЗВОД-"ГЪРМИ ГЪРЦИЯ ,ГЪРМИМ И НИЕ"?!ТИ ДА НЕ СИ ГРЪКОМАН?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 33 rate down comment 10
юрист
преди 9 години
Няма какво да го обяснявам- посочвам само една-две ЕС директиви и проблемът е решен:) Както преди написах- ако някой не е запознат с вторичното ЕС законодателство, просто да не пише глупости....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 41 rate down comment 10
ing5rov
преди 9 години
"...статута на български адвокат важи във ВСЯКА-държава член на ЕС. "Е тука вече сбъркА ! Я пробвай да обясниш това на швабите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 35 rate down comment 10
Атанасио
преди 9 години
''...шефа на БНБ Иван Искров, който препоръча на посланик Джон Байърли да гледа филма Inside job.'' - https://bivol.bg/gnili-yabulki-bis.htmlМоже би трябва да почнем с Inside job - http://***.dokumentalni.com/?p=985,и професора също обяснява добре как Бернарке и Грийнспан са отказали да спрат измамата - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beХубава статия за Вътрешна афера http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/ Как централните банки причиняват неравенство в доходите - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ - ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.'' Тоест така наречените кризи на капитализма ''бизнес кризи'' са просто кражба през банки ,инфлация и т.н. ''методи''.Темата е голяма и съм обобщил основното - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 35 rate down comment 10
Атанасио
преди 9 години
Банкирането с частичен резерв е вид понци схема ,финасова пирамида защото ако 15% си изтеглят парите фалират и защото собственият капитал някъде е 3% и БАЗЕЛ -3 е нищо трябва 33% капитал и 100% е златен стандарт което е невъзможно и няма нужда Темата е голяма но не може да са дадени за спасяване на банките 23 трилиона а те да взимат милиони ,да се подиграват - http://***.banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=502043С таван на заплатите и печалбите се регулира голяма част от икономиката и в Англия е имало 100% данък(таван) и въпроса е сумата Швейцария наскоро проведе референдум за таван на заплатите - максималната да не може да надвишава средната тоест ако у нас е 1000лв. пакса е 10 000лв. и всичко отгоре 100% данък 10 пъти е малко но 30 е нормално а при фирмите е лесно защото ако не инвестират им се взимат ,и става интересно при банките защото може да ''инвестират'' в необезпечени кредити и затова криминализиране ако да са частни и т.н. всичко може да се оправи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 43 rate down comment 10
dr.5rov
преди 9 години
Добрите, истински юристи никога не обиждат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 33 rate down comment 24
юрист
преди 9 години
"... Юриста дето иска кинти ми е интересно каква точно консултация ше даде като в Гърция има правоспособност само за берач на маслини...." Берачът на маслини си ти, драги- статута на български адвокат важи във ВСЯКА-държава член на ЕС. Така, че- бегом да береш маслини и не се занимавам с несвойствени и трудни за интелекта ти неща като банковото право :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 33 rate down comment 24
юрист
преди 9 години
"...Някой б граждани няма да имат време за реакция,това ме тормози и за това пиша..."АКО тези граждани са интелигентни, ще знаят, че трябва да получат професионална квалифицирана помощ във вид на професионален съвет от специалист, а не да се допитват до форуми, в които не могат да получат професионални отговори на своите въпроси и в които *** и пульо без специализирано образование, ще им дадат безплатен "съвет"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още