IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Отговорите на най-важните въпроси за бъдещето на Гърция

Страната дължи почти 1,6 млрд. евро на МВФ. Какво ще се случи, ако не успее да плати?

08:16 | 27.05.15 г. 55
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Гърция може ли да си позволи да плати?

Източник, който добре познава ликвидността на страната, заяви, че Гърция има достатъчно средства поне за вноската на 5 юни. Навременно плащане тогава ще спечели още една седмица на представителите на Гърция и кредитните институции, през която да се опитат да договорят споразумение, което ще отключи спасителния заем и ще реши проблема, преди да дойде следващият краен срок.

Сакеларидис заяви, че правителството цели сделка с кредиторите до края на този месец или в началото на юни, докато все още няма проблеми за плащането на пенсиите и заплатите на държавната администрация в края на май.

Международен представител, част от преговорите по гръцкия заем, заяви по-рано този месец, че Гърция може да остане на повърхността вероятно до последната седмица на юни, и то ако източи всичките си резерви.

Ситуацията с ликвидността на страната обаче е толкова сериозна, че може да се появи проблем по всяко време. Ако приходите от данъците, например, се окажат по-ниски от прогнозните, правителството може да осъзнае, че не е възможно да направи плащане, но вече да е твърде късно.

Може ли Гърция да поиска от МВФ отлагане на плащане?

МВФ е предпочитан кредитор, който не преструктурира заемите си и не приема отписвания. Когато са дължими няколко плащания по главницата в течение на един месец, страната може да помоли за позволение да ги обедини в едно общо плащане. Това обединяване цели да намали бюрокрацията при обработката на плащанията, като вече има прецеденти на страни, възползвали се от тази опция. В случая с Гърция това ще й спечели време до 19 юни, когато е крайният срок за изплащане на последната вноска.

Правителството обаче ще трябва да поиска разрешение от МВФ да обедини вноските, а Сакеларидис заяви в понеделник, че тази опция не се разглежда.

Какво ще стане, ако Гърция пропусне да изплати вноска към МВФ?

Всичките три големи рейтингови фирми приемат официалните кредитори като МВФ за различен вид притежател на търгуеми ценни книжа, като например облигации. Ако Гърция не успее да изплати официалните си заеми, това не означава задължително, че ще попадне в категорията на дефолт. Вместо това може да не успее да изплати дължимото на частните притежатели на облигации.

В крайна сметка дали Гърция официално се смята за държава в дефолт може да не е толкова важно. Най-непосредственият резултат от пропусната вноска ще бъде усетена от гръцките кредитополучатели.

Без достъп до капиталовите пазари гръцките банки губят депозити и разчитат на спешната помощ за ликвидност на стойност повече от 80 млрд. евро, за да успеят да се задържат на повърхността. Европейската централна банка (ЕЦБ) може да ограничи или да спре достъпа до този спасителен пояс като цяло, ако реши, че гръцките банки не са платежоспособни или нямат достатъчно допустими обезпечения.

Много от обезпеченията, които гръцките банки са заявили в замяна на спешната помощ, са държавно гарантирани облигации и гръцки суверенни ценни книжа, включително съкровищни бонове. Пропусната вноска към МВФ вероятно ще накара управителите на централната банка на еврозоната да решат, че тези гаранции вече не отговарят на условията за спешна помощ, тъй като гарантът не е платежоспособен.

В най-добрия сценарий тогава те ще дадат на Гърция много кратки срокове, за да сключат сделка с кредиторите си и да възстановят платежоспособността си, а от там и тази на банките, както направиха в Кипър. В друг вариант Управляващият съвет на ЕЦБ може да реши веднага да спре спасителната помощ, като по този начин принуди незабавно временно спиране на работа на банките, последвано от драконовски контрол на капитала.

Последна актуализация: 12:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

54
rate up comment 32 rate down comment 9
Nathan
преди 9 години
,,Ако фалира Алфабанк Гърция се случва следното: ако имаш депозити - чакаш гръцкото ФГВ да ти върне парите".В конкретния случай само тълкуването на българските закони (ЗГВБ) не е достатъчно.Така например в хипотезата на чл.2,ал.1ЗГВБ) по фонда са гарантирани всчики депозити, без значение дали банките са регистрирани по българските закони или са клонове на банки.Изискването е да са получили съгласно българското законодателство правото да приемат влогове.( арг. от чл.2 ал.2/ЗГВБ/арг.чл.2.ал.1 ЗКИ) .През февруари 2014 обаче беше сключена двустранна спогодба межу Фонда за гарантиране на депозитите (България) и аналогичната структура на Гърция (ФГДИГ) съгласно която Фонда за гарантиране на влоговете (България) ще изплаща на българските държатели на влогове и депозити гарантирания размер до 10 000 евро; след като тези суми бъдат осигурени от ФГДИГ.От сайта на ФГВБ е изрично поосчено,че Алфабанк не участва в системата за гарантиране на влогове в България. http://vlc-bg.eu/vlc-bg/Form_LowConsulting.aspx?O_ID=1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 32 rate down comment 8
d333
преди 9 години
Импе, гърците по официални данни имат 111 тона, което прави около $4.2 млрд. Нищо работа на фона на парите, които дължат. :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 32 rate down comment 8
d333
преди 9 години
Импе, гърците по официални данни имат 111 тона, което прави около $4.2 млрд. Нищо работа на фона на парите, които дължат. :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 32 rate down comment 8
Императорът
преди 9 години
Тия нахални маслинари имат големи златни резерви - защо не бъдат заставени да ги продадат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 34 rate down comment 8
d333
преди 9 години
То преди едни други адвокати даваха скъпоплатени съвети на едни бизнесмени да си държат парите в Кипър, че било много рахат там, пък и нали са в еврозоната и няма проблем... И какво стана после.... гризнаха дръвцето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 34 rate down comment 8
driverf1
преди 9 години
Продължение:Адвоката ще му ПОДПИШЕ ли запис на заповед за 100 000 евро ако не се сбъдне предсказанието.....или си търсим бъдещи клиенти.....?А.....?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 39 rate down comment 8
driverf1
преди 9 години
"Е- като не искате да получите квалифицирана юридическа консултация заради 40тте-50тте лева адвокатско възнаграждение, което се дължи за предоставяне на правна консултация- има лек- трошете си главите сами, продължавайте да се тревожите и накрая се удавете в чаша вода - до това води пренебрегването на този вид специализирани услуги и манталитета "Защо да пълня гушите на адвокатите с пари- мога и сам/а да се справя с проблема":D:D:D "Г-н ЮРИСТ,кой Ваш колега ще гарантира чрез платената консултация,че точно така ще се получи и каква ще е гаранцията срещу тези 40-50 лева ако в долу споменатата банка клиента има депозит от 100 000 евро.....Адвоката ще му разпише ли запис на заповед за 100 000 евро ако не се сбъдне предсказанието му.....или си търсим бъдещи клиенти.....?А.....?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 41 rate down comment 8
Mesoiadess
преди 9 години
Чакат ги тежки икономии и мащабна приватизация , при паника капиталов контрол , а при провал нова драхма .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 36 rate down comment 10
Mesoiadess
преди 9 години
Не мисля че ЕЦБ ще позволи на гръцките банки да фалират - хванала ги е много здраво и ще ги държи дори при изход от ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 42 rate down comment 9
Dury
преди 9 години
Това мнение доказва,че масово българските граждани и фирми не знаят и не се интересуват къде си държат парите и какво може да им се случи.След инцидент в Гърция ( Не дай Боже ) ще има масово рев - Олеле какво стана.!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още