Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейският фонд за финансова стабилност възнамеряват да продължат да подкрепят Гърция, дори страната да изпадне в евентуална невъзможност да обслужва заемите си, пише германският всекидневник Handelsblatt.
В материала, озаглавен "Спасяване на всяка цена" влиятелното издание се позовава на европейски източници, според които Гърция можела да се надява на по-нататъшна подкрепа от страна на европейците дори след евентуален фалит на страната.
Както ЕЦБ, така и Европейският фонд за финансова стабилност (EFSF) няма да оставят Атина да рухне, дори тя да не може да обслужва заемите си към МВФ. Дори след такова събитие, ЕЦБ може да продължи да предоставя ликвидност на гръцките банки чрез механизма Emergency loan assistance (ELA).
И EFSF няма да остави средиземноморската страна да се сгромоляса. Теоретично фондът има две възможности – или да изиска веднага от Гърция връщане на предоставените кредити, или писмено да заяви, че е съгласен на по-късно погасяване. В Брюксел се очаква финансовите министри на еврозоната да гласуват за втория вариант.
Преди дни гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че страната не разглежда вариант за излизане от еврозоната, а се опитва да получи още помощ, за да избегне изпадането в неплатежоспособност. Според Bloomberg обаче европейските лидери се готвят за "План Б" и обмислят мерки за защита на Гърция в случай, че се стигне до излизането на страната от еврозоната.
Чрез механизма за спешна парична ликвидност ELA Гърция вече е получила около 80 млрд. евро. Не е вероятно Съветът на ЕЦБ веднага да прекрати финансирането за банковата система и така да предизвика хаос на гръцкия банков пазар, твърдят през изданието европейски дипломати. В случай, че Гърция изпадне в несъстоятелност и не може да обслужва заемите си, ЕЦБ би могла да увеличи тази сума до 95 млрд. евро, са заявили финансови експерти пред Handelsblatt.
Междувременно стана ясно, че повечето гърци са недоволни от начина, по който правителството им преговаря със Запада, показва анкета, публикувана в понеделник. Според изследването, направено между 13 и 15 май от University of Macedonia, 41 на сто от гърците считат, че „стратегията на правителството е нестабилна, а с това е понякога правилна, а понякога – грешна“. 35 на сто от респондентите считат, че тя е правилна, докато на това мнение през март са били 72 на сто. Близо 61% смятат, че правителството трябва да се откаже от някои от предизборните си обещания предвид дадени обстоятелства, показва анкетата, докато 35 на сто искат да видят изпълнение на обещанията. Повече по темата четете тук!