След срещата на еврогрупата в Брюксел гръцкият финансов министър Янис Варуфакис призна, че Гърция е изправена пред опасността да остане без ликвидни средства до две седмици, ако не се постигне споразумение.
„Въпросът за ликвидността е ужасно спешен", заяви той и изрази известно учудване, че еврогрупата е предпочела да не спомене този проблем, а е наблегнала на твърдението за постигнатия прогрес.
Според него напредъкът е по такива въпроси, като приватизацията и данъчната реформа и този напредък се дължал най-вече на отстъпките, направени от неговото правителство. Той обаче сподели, че дискусиите му на срещата с германския му колега - финансовия министър Волфганг Шойбле, са били най-приятелските досега.
Варуфакис е подчертал по време на срещата волята на правителството му за провеждането на задълбочена реформа за ДДС, която се състои по-специално в уеднаквяване на различните данъчни ставки, които сега за различни в зависимост от островите.
Дори и по отношение на подхода за трудните за погасяване заеми и създаването на независима агенция за данъчна администрация гърците са се придвижили в правилната посока, става ясно от думите на европейския комисар Пиер Московиси.
Но все още има големи конфликтни точки: пенсионната реформа и по-гъвкавите трудови закони.
Гърция е постигнала напредък в преговорите със своите кредитори, но са нужни "повече време и усилия" за постигане на споразумение, което да осигури на страната парите, които са и необходими, за да не изпадне тя в неплатежоспособност, заяви сред срещата в Брюксел на 19-те финансови министри от еврозоната председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум, цитиран от Ройтерс.
По думите му еврогрупата и Гърция трябва да се договорят за продължаване на макрофинансовата помощ за Атина колкото се може по-скоро, докато положението не е излязло извън контрол. „Това днес зависи от гръцките власти", подчерта Диселблум.
В разпространеното след заседанието съобщение обаче има само техническа констатация на факта, че на страните предстои още значителна работа и се "приветства решението на гръцкото ръководство да ускори работата с международните институции".
Малко преди заседанието германският финансов министър Волфганг Шойбле хвърли „истинска бомба“, като заяви на влизане в сградата в Брюксел, че „може би е по-правилната мярка гръцкият народ да може сам да реши дали е готов на това, което е нужно, или би предпочел друг вариант“.
Шойбле пледира за референдум, с който досега правителството на Сириза заплашваше де факто европейците. Какви реформи са нужни на гърците Шойбле е пояснил в последвалия след това разговор с гръцкия си колега Янис Варуфакис. Гърците трябва да представят пред експертите исканите съществени предложения за реформи. След това експертите на Тройката ще направят изчисления за ползите за страната и едва след това преговорите можело да продължат. Това, което досега е предложено, не е достатъчно, смята Шойбле, както и повечето от останалите 18 финансови министри.
Участниците в срещата са похвалили „по-добрата атмосфера“ на преговорите. „От гръцка страна е направено доста“, заяви Диселблум. „Става дума и за това кой докладва директно на премиера“, добави той. Преди няколко седмици холандецът се оплака от това, че гръцкият министър председател Алексис Ципрас не е добре информиран за хода на преговорите от своя собствен преговорен екип.
Според Ройтерс Германия е предложила Гърция да проведе референдум за одобрение на болезнените икономически реформи, изисквани от международните кредитори. Атина обаче е заявила, че няма такива намерения засега, а други страни са изразили опасения, че такъв референдум може да забави жизнено необходимата финансова помощ.