IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

The Economist: Най-лошото за Русия предстои

Укрепването на рублата е загадка, тъй като в много отношения руската икономика изглежда по-зле, отколкото през декември

20:03 | 05.05.15 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Валутните резерви на руската централна банка са намалели с около 30% досега тази година. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Валутните резерви на руската централна банка са намалели с около 30% досега тази година. Снимка: архив Ройтерс

След спада на цената на петрола и санкциите на Запада приходите от износ на Русия се сринаха. Притеснените инвеститори изтеглиха от страната 150 млрд. долара. В резултат рублата изгуби половината от стойността си спрямо долара, пише в свой анализ The Economist, цитиран от БТА.

През последните няколко месеца обаче руската валута се оттласна от дъното. Руските облигации и акции също се възстановиха. Руската централна банка намалява основните лихвени равнища - немислима перспектива само  преди няколко месеца. На 30 април тя понижи основната си лихва от 14% на 12,5%. Всичко това, според някои наблюдатели, е доказателство, че инвеститорите гледат прекалено песимистично на руската икономика, допълва икономическото издание.

От началото на годината цените на петрола леко се повишиха. Това е добре за една икономика, в която петролът представлява половината от износа. По-евтината рубла също подкрепи износа. Подписаното през февруари ново споразумение за прекратяване на подкрепяните от Русия сепаратистки вълнения в Украйна също поуспокои инвеститорите. 

Въпреки това укрепването на рублата е загадка, тъй като в много отношения руската икономика изглежда по-зле, отколкото през декември.

Инфлацията, достигнала равнище от 16,5 %, е с 5,6 процентни пункта по-висока. Такъв скок обикновено би трябвало да  предизвика обезценяване. Реалните цени бързо спадат. Валутните резерви на руската централна банка са намалели с около 30% досега тази година и със 130 млрд. долара в сравнение с  миналата година по това време.

Според Международния валутен фонд (МВФ) руската икономика ще се свие с 4% през 2015 година - и това е сравнително оптимистична прогноза. Икономическите показатели не могат да обяснят укрепването на рублата, но поведението на руската централна банка може би може да хвърли светлина по въпроса.

Миналата година, когато рублата  се срина, институцията започна програма на стойност 50 милиарда долара за отпускане на кредити в долари на компании при изгодна лихва. 

Това беше особено полезно през декември, когато руските компании бяха изправени пред покриването на един куп вноски. Тази година руските компании, които вече са с по-малки чуждестранни задължения за изплащане, използваха евтините долари да  инвестират в руски активи с много по-голяма доходност, посочва Тимоти Еш от Standard Bank. Резултатът бе укрепване на рублата и на други руски активи, пише още The Economist.

На 20 април обаче руската централна банка сложи край на тази инвестиционна стратегия наричана "carry trade", като направи заемите по-скъпи, спирайки обезценяването на рублата.

Какво следва за колебливата валута? Нещата не изглеждат  добре - руските компании все още имат външен дълг на стойност  около 100 млрд. долара с падеж тази година. Тъй като рублата остава слаба, а техните валутни резерви намаляват, покриването на кредитите може да бъде трудно.

Анализатори от консултантската компания Capital Economics са на мнение, че руската държава отново ще трябва да помогне. Според Андерс Аслунд от института  Peterson обаче руската централна банка разполага с около 150 млрд. долара ликвидни резерви в чуждестранна валута. Като се добави голям държавен дефицит и голямо изтичане на капитали, резервите след няколко месеца ще бъдат доста по-малко.

Тогава  Кремъл може да се изкуши да изплати чуждестранния дълг като  печата рубли, за да купи чуждестранна валута. Ако това се случи, очаквайте още по-голямо сътресение, заключава The Economist. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 47 rate down comment 15
Pyramid
преди 9 години
Мдам.. Ако си ***, е до гроб....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 70 rate down comment 16
realistyt
преди 9 години
Принципно западните аналитици са прави, но само що се отнася до износа на Русия! Само че ми се струва, че пропускат един момент, а именно, че не само износа от Русия е спаднал, но е спаднал и вноса в Русия! Мит е, че украинската икономика страда само от войната! Редица украински предприятия, произвеждащи и изнасящи високотехнологична(в това число и с военно предназначение) продукция в Русия почти са спрели дейност! Извода какъв е- във всеки случай най-голям "го яде" Украйна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 77 rate down comment 18
STRAHO
преди 9 години
Западните аналитици, дали поради незнание или под давление, УПОРИТО НАЛАГАТ образ на Русия като "бензиноколонка" . Подозирам, че ако причината е незнание, ще останат в края на годината ОТНОВО учудени ! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 77 rate down comment 19
michaelis10
преди 9 години
Въпреки това укрепването на рублата е загадка, тъй като в много отношения руската икономика изглежда по-зле, отколкото през декември.-------------------------------------------------------------------------------------------Така ви изглежда на вас, а на мене ми изглежда "дедоларизация" защото са свикнали всичко да се равнява според техния долар ееее свърши тая :)) A само чакам момента в който на всички ше им се вдигат валутите и тея ше се чешат по празните тикви и ше се чудят що така, а при тях ше бъде зле ..... и като им поискат и чужда валута на Сашш за търговия ей тогава ше се видят в приключение ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 67 rate down comment 15
abdul
преди 9 години
Естествено, че не се връзва. От известно време Economist-a пущат пропаганда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 75 rate down comment 19
michaelis10
преди 9 години
е щом на американцьй не им върви тряя и на другите да не им върви ..... :)) Сега се чудят каква дивотия да им напакостят видяха, че с борсата не става, бондове, мондове,акции, валута не мое, със санкции пак не мое, с военно чета днеска е пристигнал и един китайски военнен кораб в Черно Море са съвместни учения - пак не мое, с пропаганда с медии и тва не става, преврати и Майдани пак не мое ....... Не знам май ше тряя да викат извънземните на помощ, че като, че ли даже са и на плюс и само дет викаш сделки с тоя и оня, а на американцьй всичкото allies избягааа при Китайците в AIIB ..... ненам явно Economist тряя да го купи някой китаец :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 80 rate down comment 17
Jorkata
преди 9 години
Петрола тръгна нагоре - ще почнат да взимат повече пари, а и спечелиха сума ти договори за доставка на оръжия... Нещо не се връзва в тая статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 63 rate down comment 19
abdul
преди 9 години
хахаха, червенкретен, потъваш май ли
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 45 rate down comment 39
redcretin
преди 9 години
Бълбук, бълбук ... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още