Гърция ще подготви проектозакон с цел да насърчи данъкоплатците да обявяват депозитите си в банки в чужбина и да подпише споразумение с Швейцария за улесняване на облагането с данъци на тези авоари, заяви гръцкият финансов министър Янис Варуфакис, цитиран от AFP.
Проектозаконът цели доброволно обявяване на депозитите в чужбина и ще се основава върху европейските практики, посочи Варуфакис след срещата си с швейцарския държавен секретар Жак дьо Ватвил, отговарящ за международните финансови въпроси.
Очаква се проектозаконът да бъде гласуван до юни преди подписването на политическо споразумение с Швейцария, което ще улесни прилагането на закона.
Според министерски източник данъкът ще бъде между 15 и 20 на сто за тези, които ще участват в програмата. Онези, които не са декларирали тези си доходи, би трябвало да платят 46% данък и 46% глоби, ако властите докажат депозитите им в чужбина. Варуфакис обяви, че след като веднъж законът бъде приет от парламента, швейцарските и гръцките власти ще подпишат политическо споразумение да обменят информация за гръцките депозити в швейцарски банки.
Според данни на швейцарския вестник Tagesanzeiger гръцки авоари в размер на общо 1,5 милиарда швейцарски франка (1,4 млрд. евро) са вероятно депозирани в сметки в Швейцария.
Новото гръцко правителство на СИРИЗА, което е на власт от три месеца, си постави като приоритет борбата срещу данъчните измами.
Опасенията, че страната може да напусне еврозоната, накараха редица гърци да изпратят милиарди евро в чужбина след началото на дълговата криза през 2010 г. Отливът на депозитите доведе и до значителни вреди за банковата система, която сега е зависима от финансирането на централната банка, която получава свежи кредити от ЕЦБ. Значителна част от средствата на гърците са изпратени в швейцарски банки.
Затъналата в дългове Гърция се насочва след години на прекомерен дефицит към нормални нива. Атина е намалила през 2014 г. своя бюджетен дефицит до 3,5 на сто от брутния вътрешен продукт след 12,3% от БВП по-рано, съобщиха от европейската статистическа служба Евростат в Люксембург. Европейската комисия първоначално очакваше още по-добро ниво от 2,5%. В момента обаче страната няма защо да се тревожи за последствия заради дефицита, защото при условията на сегашното наказателно производство от Брюксел Атина има срок до 2016 г., за да отговори на Маастрихтските изисквания за дефицит от 3 на сто.
Повече за Гърция четете тук