fallback

Чешкият финансов министър попари надеждите за по-ранно приемане на еврото

Андрей Бабиш изтъква високите разходи по приемането на единната валута, негативния ефект върху износителите и заплахата от фалит на Гърция

11:53 | 28.04.15 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Министърът на финансите на Чехия отхвърли всякакви планове страната да приеме еврото поне до 2018 г. Така Андрей Бабиш очерта дълбока разделителна линия по въпроса между себе си и премиера и президента, пише Financial Times.

Бабиш, който е и вицепремиер, отхвърли подкрепата, ширеща се сред политиците в Прага, за присъединяване на Чехия към еврозоната, посочвайки като причини високите разходи по приемането на еврото, негативния ефект върху износителите и заплахата от фалит на Гърция.

„Не подкрепям“, каза Бабиш. „Не е момента за еврото в сегашното време. Можем да обсъдим кои са негативите и кои - позитивите, но план за приемането му определено няма да има, докато управлява това правителство.“

Така както и други държави от региона на Централна Европа, измежду които Полша и Унгария, Чехия запази своята валута, когато влезе в Европейския съюз през 2004 г. Но, както е известно, страната трябва да се присъедини към еврозоната на по-късен етап.

Чешкият президент Милош Земан, който е яростен защитник на единната валута, организира конференция на 31 май, на която ще присъстват финансовият министър Бабиш, премиерът Бохуслав Соботка и гуверньорът на централната банка Мирослав Сингер, в опит да увеличи шансовете за приемане на еврото.

„Президентът и премиерът искат това, но аз само наблюдавам какво се случва... Какво ще стане в еврозоната, когато Гърция се срине?“, заявява Бабиш. „Гърция е в банкрут. Всички знаят. Въпросът е към кого ще изпадне в неплатежоспособност. Към МВФ? ЕЦБ? Гражданите? Другите банки?“

„Трябва да платим предварително много пари, за да приемем еврото. Нашата централна банка ще изгуби независимостта си“, коментира още той. „А големият проблем е валутният курс. Добър курс за хората ще бъде 22 крони за едно евро. Но добър курс за износителите ще бъде 27.“

Несъгласието може да обтегне още и без това напрегнатите работни отношения между Бабиш и Соботка, които ръководят двете основни партии в коалиционното правителство, което е стабилно, но раздирано от взаимно недоверие. Следващите избори ще бъдат в края на 2017 г.

От своя страна Соботка иска възможно най-скоро Чехия да приеме еврото. В съседна Полша, където обществената подкрепа за еврото е ниска, президентските избори възобновиха дебата за присъединяването към еврозоната, което не се подкрепя публично от сегашното управление.

Освен това Бабиш заяви, че Чехия не възнамерява да се възползва от финансовата подкрепа на Плана Юнкер.

„За нас той няма смисъл“, категоричен е финансовият министър. „Ние нямаме никакви проблеми. Чехия се справя много добре. Имаме пари, но сме парализирани от бюрокрацията.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:53 | 12.09.22 г.
fallback